*26η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σαμπντόρια – Κοζέντσα 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΚΟΖΕΝΤΣΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-1) της Λέκκο. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Τουτίνο (4′, 45+3′ πεν.) και Φραμπότα (54′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βεντούρι με αυτογκόλ στο 61′.

H Κοζέντσα κέρδισε και την Λέκο με 1-3 εκτός έδρας, επιβεβαιώνοντας πώς διανύει την καλύτερη της αγωνιστική περίοδο για φέτος. Άλλλωστε για πρώτη φορά έχει συμπληρώσει πέντε σερί αγώνες χωρίς ήττα, έστω και αν κέρδισε μόνο δύο εξ αυτών. Και έχει μόνο μία νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια που έδωσε στο γήπεδό της.

Απόψε η γιορτή θα αρχίσει από νωρίς στο γήπεδο, αφού η ομάδα γιορτάζει τα 110α της γενέθλια και θα υπάρξουν εορταστικές εκδηλώσεις που θα κορυφωθούν με τη διεξαγωγή του αγώνα.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα βρίσκεται στους “πρόποδες” της πρώτης οκτάδας, στο -2 συγκεκριμένα από τις θέσεις που οδηγούν στα play off για την άνοδο. Σε περίπτωση νίκης θα ανέβει στην όγδοη θέση, περιμένοντας τα αυριανά αποτελέσματα.

ΚΟΖΕΝΤΣΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Σκόραρε στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Μπρέσια. Ο Κασάμι έκανε το 1-0 στο 62′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Αντόρνι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Σαμπντόρια υπέστη μία ακόμη “ψυχρολουσία”, αφού δέχθηκε γκολ στις καθυστερήσεις, με αποτέλεσμα να “πετάξει” άλλους δύο βαθμούς. Και όσοι περίμεναν περίπατο της και άμεση επιστροφή στην κορυφαία κατηγορία, μάλλον έχουν διαψευστεί!

Στα οκτώ τελευταία παιχνίδια έχει μόνο μία νίκη, αλλά εκτός έδρας, όπως και η αμέσως προηγούμενη που ήρθε μακριά από το γήπεδο της.

Βρίσκεται πολύ χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην τελευταία θέση παραμονής, στο +3 από τις θέσεις των play off παραμονής, χωρίς ωστόσο να είναι πολύ μακριά από τα play off ανόδου, ούσα στο -6 από την όγδοη θέση.

Ενόψει του σημερινού αγώνα, αυτό που ζήτησε ο προπονητής της, Αντρέα Πίρλο, είναι μία αποφασισμένη ομάδα που δεν θα φοβηθεί τίποτα.