35η αγωνιστική.

Στον πρώτο γύρο: Τενερίφη – Κουλτουράλ Λεονέσα 2-0

ΚΟΥΛΤΟΥΡΑΛ ΛΕΟΝΕΣΑ

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε την περασμένη αγωνιστική η Κουλοτυράλ Λεονέσα, περνώντας με το «διπλό» (0-1) από την έδρα της Μπαρτσελόνα Β’. Αυτή μάλιστα ήταν η δεύτερη νίκη στις φετινές εξόδους της, η προηγούμενη είχε έρθει στις αρχές του περασμένου Σεπτέμβρη. Ευτύχησε να προηγηθεί στο 6’ (0-1), διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, παίζοντας με παίκτη λιγότερο απ’ το 39’. Στην επανάληψη ήταν λογικό να δεχθεί πίεση, κατάφερε παρόλα αυτά να κρατήσει ως το φινάλε ανέπαφη την εστία της.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Λεονέσα μετά από τέσσερις αγωνιστικές (0-1-3), Παρέμεινε εντός επικίνδυνων θέσεων και στη 19η θέση με 36 πόντους, πλησίασε στον πόντο απ’ τη σωτηρία και παραμένει ζωντανή στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού. Διαθέτει επίσης μια από τις χειρότερες άμυνες της κατηγορίας (53 γκολ). Εντός έδρας μετράει απολογισμό έξι νίκες, επτά ισοπαλία και τέσσερις ήττες με 25-22 τέρματα. Παραμένει τιμωρημένος ο τεχνικός Ρούμπεν ντε λα Μπαρέρα. Τιμωρημένος επίσης ο Αντόνιο Μαρτίνεθ (Μέσος, 11, 0). Εξέτισε ο Ζουιβερλούν (Αμυντικός, 24, 0), εκτός αποστολής ο Βίκτορ Ντίαθ (Μέσος, 28, 0), αμφίβολοι οι Μπουένδια (Μέσος, 33, 4) και Γκουαροτσένα (Επιθετικός, 31, 0). Επιστρέφει ο Μουτίνιο (Μέσος, 8, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για τη Λεονέσα 1-0 επί της Μπαρτσελόνα Β’.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan).

Δείτε τα προγνωστικά Ισπανίας (Κλικ Εδώ)

Το Κουλτουράλ Λεονέσα – Τενερίφη παίζει στον Stoiximan

ΤΕΝΕΡΙΦΗ

Από την άλλη πλευρά, η Τενερίφη έδωσε συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας με το καθαρό 2-0 επί της Σεβίλλης Β’ εντός έδρας. Πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ ήρθε η νίκη, ξεκίνησε δυνατά και απείλησε σε 2-3 περιπτώσεις την αντίπαλη εστία, έπειτα όμως δέχθηκε τις αντίπαλες επιθέσεις και στάθηκε τυχερή που δεν έμεινε πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη μπήκε συγκεντρωμένη, προηγήθηκε στο 67’ (1-0), διπλασιάζοντας και βάζοντας οριστικό τέλος στο παιχνίδι στο 85’ της συνάντησης (2-0).

Τρίτη σερί νίκη για την Τενερίφη μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν επί των Λόρκα (2-0) και Οσασούνα (0-1), έφθασε τις έξι στις επτά πρόσφατες αγωνιστικές, μετρώντας μόλις μια ήττα με τον Ετσεμπερία στον πάγκο (7-1-1). Σκαρφάλωσε στην ένατη θέση κα στους 52 πόντους, στο -2 απ’ την είσοδο στην «εξάδα». Μακριά από την έδρα της τρέχει ρεκόρ τέσσερις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και εννιά ήττες με 15-25 τέρματα. Συμπλήρωσε κάρτες ο Αβελντάνιο (Αμυντικός, 24, 0), παραμένουν στα πιτς οι Βιγιάρ (Μέσος, 19, 8) και Σανθ (Μέσος 27, 1), νέα απώλεια ο πρώτος σκόρερ Λόνγκο (Επιθετικός, 24, 12). Εξέτισε ο Ακόστα (Μέσος, 24, 2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Σεβίλλης Β’.

Στατιστικό: Ανέπαφη κράτησε την εστία της η Τενερίφη στα τρία πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.