*15η αγωνιστική.

*Περιορισμένος αριθμός θεατών.

ΚΑΒΑΛΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Σπουδαίο αποτέλεσμα πήρε η Καβάλα την περασμένη εβδομάδα στην έδρα του Ολυμπιακού Β’. Ο Ολυμπιακός έκανε καλό πρώτο ημίχρονο, σκόραρε δύο φορές και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, όλα θα ήταν διαφορετικά αν ο Αλγκασίμ Μπα ευστοχούσε σε πέναλτι στην έναρξη του δεύτερου μέρους. Η Καβάλα έβγαλε αντίδραση, πλέον διαθέτει επαγγελματίες παίκτες, ισοφάρισε με δύο γρήγορα γκολ και το ματς απέκτησε «άγρια» ομορφιά. Δεύτερο σερί θετικό αποτέλεσμα για την Καβάλα μετά το εντός έδρας 0-0 κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας, εκεί έκανε ντεμπούτο ο νέος προπονητής, Αλεξάντερ Νούρι, ο οποίος μέχρι πρότινος απλώς μελετούσε την ομάδα που αποτελούνταν από ερασιτέχνες. Οι «αργοναύτες» είχαν 7/7 ήττες στα προηγούμενα ματς, θα δώσουν μεγάλη μάχη για την παραμονή, απέχουν 8 πόντους απ’ τη σωτηρία.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στον Ολυμπιακό Β’. Προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Κωστή (4’) και Ξενιτίδη (40’) ο Ολυμπιακός Β’, ωστόσο η Καβάλα ισοφάρισε στο δεύτερο μέρος με δύο γκολ του Σταμένκοβιτς (56’ και 58’).

ΚΑΒΑΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*6/8 Over 5.5 μετρά στο πρωτάθλημα (δες το στη betshop).

*Σκόραρε σε ένα απ’ τα οκτώ ματς πρωταθλήματος.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του στο εντός έδρας ματς της περασμένης εβδομάδας κόντρα στο Θεσπρωτό. Έκανε καλό πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε 2-0, ωστόσο η ομάδα της Ηγουμενίτσας δεν παράτησε το ματς, μείωσε γρήγορα στο δεύτερο μέρος και πίεσε για την ισοφάριση, τη βρήκε στο 76’. Ήταν το πρώτο παιχνίδι του κόουτς Διγκόζη στην άκρη του πάγκου του Πανσερραϊκού, μετά την απομάκρυνση του κόουτς Σαραγόσα. Η ομάδα των Σερρών ερχόταν από δύο σερί ήττες κόντρα σε Βέροια (3-0 εκτός) και Απόλλωνα, έχει μόλις μια νίκη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (1-1-3), με 10 πόντους είναι στην τελευταία τετράδα της βαθμολογίας, ισόβαθμος με Πιερικό και ΠΑΟΚ Β’.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στον Θεσπρωτό. Η ομάδα των Σερρών προηγήθηκε 2-0 με δύο γκολ του Κανίς μέχρι το 45’, ο Θεσπρωτός ισοφάρισε μέχρι το 76’ με τους Κωνσταντίνου και Σαραντίδη.