*Τελικός του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21 2019. Διεξάγεται στην “Dacia Arena”, έδρα της Ουντινέζε που αγωνίζεται στην ιταλική Σέριε Α. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες διασταύρωσαν τα ξίφη τους και στον τελικό της ίδιας διοργάνωσης πριν από δύο χρόνια στα γήπεδα της Πολωνίας, με τη Γερμανία να επικρατεί με 1-0 χάρη στο γκολ του Βάισερ στο 40′.

*Στις τέσσερις τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις η Ισπανία σημείωσε δύο νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα. Σε όλες επιβεβαιώθηκε τόσο το under 2,5, όσο το NG.

Ισπανία U21 – Γερμανία U21 στην Betshop | +21

ΙΣΠΑΝΙΑ U21 ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Ισπανία δίνει το παρών στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21 για τέταρτη φορά στις πέντε τελευταίες διοργανώσεις. Το 2011 και το 2013 κατέκτησε το τρόπαιο, ενώ πριν από δύο χρόνια γνώρισε την ήττα από την αποψινή αντίπαλό της Γερμανία με 1-0. Οι “φούριας ρόχας” κατέκτησαν την 1η θέση του 1ου ομίλου μετά από τριπλή ισοβαθμία με τις Ιταλία και Πολωνία.

Στον ημιτελικό της Πέμπτης (27/6) αντιμετώπισαν τη Γαλλία επικρατώντας με 4-1. Οι “πετεινοί” ευτύχησαν να προηγηθούν με το γκολ του Ματέτα από την άσπρη βούλα του πέναλτι στο 16′, ωστόσο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Ισπανία ανέτρεψε τα δεδομένα με τους Μαρκ Ρόκα (28′) και Ογιαρζαμπάλ (45+5′). Στο 47′ ο Ντάνιελ Όλμο έκανε το 3-1, ενώ ο Μπόρχα Μαγιοράλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 66′.

“Προσωπικά δεν έχω καμία διάθεση εκδίκησης κόντρα στη Γερμανία, καλύτερα να ρωτήσετε τους ποδοσφαιριστές για αυτό. Πριν από δύο χρόνια είχαμε δύσκολο έργο. Δεν φοβόμαστε την αποτυχία, έχουμε στο μυαλό μας μόνο τη νίκη”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Ισπανίας, Λουίς ντε λα Φουέντε.

Ισπανία U21 ρόστερ

Τερματοφύλακες: Σιβέρα (Αλαβές), Σιμόν (Αθλέτικ Μπιλμπάο), Μαρτίν (Σπόρτινγκ Χιχόν) – Αμυντικοί: Ζ. Βαγιέχο (Ρεάλ Μαδρίτης), Α. Μαρτίν (Μάιντζ), Μερέ (Κολωνία), Νούνιεζ (Αθλέτικ Μπιλμπάο), Αγκουιρεγκαμπίρια (Αλαβές), Λιρόλα (Σασουόλο), Φίρπο (Μπέτις) – Μέσοι: Φαμπιάν Ρουίζ (Νάπολι), Σολέρ (Βαλένθια), Μερίνο (Σοσιεδάδ), Σεμπάγιος (Ρεάλ Μαδρίτης), Ογιαρζαμπάλ (Σοσιεδάδ), Θουμπελντία (Σοσιεδάδ), Πεντράθα (Βιγιαρεάλ), Ρόκα (Εσπανιόλ), Φορνάλς (Γουέστ Χαμ) – Επιθετικοί: Μαγιοράλ (Λεβάντε), Μ. Βαγιέχο (Κάντιθ), Μιρ (Λας Πάλμας), Όλμο (Ντ. Ζάγκρεμπ)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 4-1 της Γαλλίας στον ημιτελικό της διοργάνωσης.

Ισπανία U21 Στατιστικά

*Σημειώθηκε over 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Betshop)

*Σημειώθηκε GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

*Γνώρισε μόλις μία ήττα στα δέκα τελευταία παιχνίδια της (8-1-1) σε όλες τις διοργανώσεις.

Δείτε τα προγνωστικά Euro U21 (Κλικ Εδώ)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ U21 ΑΝΑΛΥΣΗ

Για τρίτη φορά στην ιστορία της η Γερμανία βρίσκεται στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21. Τις προηγούμενες δύο κατέκτησε το τρόπαιο κόντρα στις Αγγλία (2009) και Ισπανία (2017). Τα “πάντσερ” δεν αντιμετώπισαν καμία δυσκολία στον 2ο όμιλο της διοργάνωσης, τερματίζοντας στην 1η θέση αυτού με επτά βαθμούς (2-1-0/ 10-3 τα γκολ). Στον ημιτελικό επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί που έφεραν κόντρα στην εντυπωσιακή Ρουμανία, επικρατώντας με 4-2 την Πέμπτη (27/6).

Ο Αμίρι άνοιξε το σκορ για τη Γερμανία στο 21′, προτού οι “τρικολόρ” ανατρέψουν τα δεδομένα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τα γκολ του Πούσκας (26′ πεν., 44′). Στο 51′ ο Βάλντσμιντ με πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2 και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στα “πάντσερ” με τη συμπλήρωση των 90′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Αμίρι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι Ρουμάνοι ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Πασκάνου (90+2′).

“Το μόνο που έχει σημασία είναι η κατάκτηση του τίτλου”, υπογράμμισε η αποκάλυψη της Γερμανίας και ποδοσφαιριστής της Φράιμπουργκ, Λούκα Βάλντσμιντ. “Δεν ξεχωρίζω κάποιον παίκτη, είναι το σύνολο που κάνει τη διαφορά. Ακόμα και αυτοί που δεν αγωνίστηκαν ούτε λεπτό είναι σημαντικοί”, ανέφερε ο ομοσπονδιακός τεχνικός της ομάδας, Στέφαν Κουντζ.

Γερμανία U21 ρόστερ

Τερματοφύλακες: Νέμπελ (Σάλκε), Μίλερ (Μάιντς), Σούμπερτ (Ντιναμό Δρέσδης) – Αμυντικοί: Χένρικς (Μονακό), Κλόστερμαν (Λειψία), Τα (Λεβερκούζεν), Μπάουμγκαρτλ (Στουτγκάρδη), Μίτελσταντ (Χέρτα), Άντον (Ανόβερο), Ουντοκάι (Βόλφσμπουργκ) – Μέσοι: Μ. Έγκενσταϊν (Βέρντερ Βρέμης), Οζτουνάλι (Μάιντς), Νταχούντ (Ντόρτμουντ), Ρίχτερ (Άουγκσμπουργκ), Σερντάρ (Σάλκε), Αμίρι (Χόφενχαϊμ), Νόιχαους (Γκλάντμπαχ), Κοχ (Φράιμπουργκ), Μάιερ (Χέρτα), Λόβεν (Νυρεμβέργη) – Επιθετικοί: Ενμέτσα (Πρέστον), Βάλντσμιντ (Φράιμπουργκ), Γ. Έγκεσταϊν (Βέρντερ)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 4-2 της Ρουμανίας στον ημιτελικό της διοργάνωσης.