*Στην κανονική διάρκεια: Ηρακλής – Κοζάνη 1-1 και Κοζάνη – Ηρακλής 1-0

*Στο κύπελλο (17/9): Κοζάνη – Ηρακλής 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Ελλάδας

ΗΡΑΚΛΗΣ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο τον Αιολικό εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Πήρε κεφάλι στο σκορ με γκολ του Κούστα (13′), αλλά στο 28′ δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης.

Με γκέλα εκκίνησε την ειδική διαδικασία των πλέι άουτ ο Ηρακλής, ο οποίος δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Αιολικού και συμβιβάστηκε στο τέλος με τον βαθμό. «Αυτό που είπα στους παίκτες είναι ότι θα πρέπει να δουλέψουμε πάρα πολύ γιατί θα αντιμετωπίσουμε και τέτοιες καταστάσεις, όπως στο παιχνίδι με τον Αιολικό, όπου αυτό που έκανε ο αντίπαλος ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καθυστερήσεις. Τον ενδιέφερε να μη χάσει και όχι πως να κερδίσει», αιχμηρός ο τεχνικός Σούλης Παπαδόπουλος.

Ηγείται της κούρσας των πλέι άουτ, αλλά από τις περισσότερες ομάδες έχει μόλις έναν βαθμό διαφορά. Ο Παπαδόπουλος μετράει ορισμένες σημαντικές επιστροφές, ωστόσο παραμένουν τραυματίες οι Βελλίδης, Γκάγιτς και Δοϊρανλής. Εκτός για λόγους τακτικής έμεινε ο Τσαγκαλίδης, ενώ νοκ άουτ τέθηκε ο Γκιερμούς.

Ηρακλής Στατιστικά

*8/10 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με Under 2,5

*6/8 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με N/G

ΚΟΖΑΝΗ

Προηγούμενο ματς: Σπουδαία νίκη με 1-0 απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Το γκολ πέτυχε ο Γιάκος με απευθείας φάουλ στο 87′.

Η μεγάλη κερδισμένη της αγωνιστικής ήταν η Κοζάνη, η οποία κατάφερε να κερδίσει στα σημεία την Αναγέννηση Καρδίτσας με 1-0. Ματς στο οποίο κυριάρχησε η τακτική, οι καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν μετρημένες, αλλά μια προσωπική έμπνευση του Γιάκου έφερε την νίκη λίγο πριν το φινάλε. «Θέλαμε να κλείσουμε την ψαλίδα και είμαστε πολύ χαρούμενοι για το αποτέλεσμα», τόνισε ο τεχνικός Διγκόζης.

Έχει σκοράρει μόλις έντεκα γκολ από την αρχή της χρονιάς και έχει την χειρότερη επίθεση της κατηγορίας. Μοναδική απουσία για σήμερα ο έμπειρος μέσος Κοροβέσης.