Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

ΕΛΣΙΝΚΙ

Την πρώτη της ήττα μετά από τρεις αγωνιστικές και απολογισμό δυο νίκες και μια ισοπαλία, υπέστη και πάλι η Ελσίνκι. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μίκα Λεχκοσούο φιλοξενήθηκε από την Ιλβ, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 1-0, δεχόμενη γκολ λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρετσέπι, με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Μια ήττα που ήρθε επειδή άπαντες στην ομάδα είχαν στο μυαλό τους το επαναληπτικό παιχνίδι με την Μπερόε για το Γιουρόπα Λιγκ. Πλέον, έχει υποχωρήσει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μετρώντας 34 βαθμούς σε 17 παιχνίδια, ούσα τρεις πίσω από την πρωτοπόρο Μάριεχαμν. Παραμένει αήττητη εντός έδρας, έχοντας απολογισμό εφτά νίκες και μια ισοπαλία.

Μεσοβδόμαδα, η Ελσίνκι φιλοξένησε την Μπερόε, από τη Βουλγαρία, για το δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Με το πρώτο παιχνίδι να έχει λήξει ισόπαλο 1-1, οι Φινλανδοί επικράτησαν με 1-0 στον επαναληπτικό και πήραν την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Τανάκα στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Μπερόε για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Under 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΒΑΝΤΑΑ

Την τρίτη διαδοχική της ήττα υπέστη την προηγούμενη αγωνιστική η Βάνταα. Μετά από αυτές κόντρα σε Σεϊναγιόεν (3-2) και Βάασα (2-1), η ομάδα του Σέφκι Κούτσι φιλοξένησε την Μάριεχαμν, από την οποία ηττήθηκε με 0-2, δεχόμενη και τα δυο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Με τη νέα της αυτή ήττα, η Βάνταα παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, όπου και ισοβαθμεί με την Χέλσινγκφορς, έχοντας αμφότερες από 13 βαθμούς μετά από 17 παιχνίδια, ωστόσο η Βάνταα υστερεί σε διαφορά τερμάτων. Δυο νίκες, μια ισοπαλία και πέντε ήττες ο απολογισμός της στα εκτός έδρας φετινά της παιχνίδια. Διαθέτει τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας με 29 τέρματα παθητικό, έχοντας δεχθεί τρία περισσότερα από την Ίντερ Τούρκου, που ακολουθεί στη σχετική λίστα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από την Μάριεχαμν για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.