*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Ντέρμπι-Γουίκομπ 1-1.

ΓΟΥΙΚΟΜΠ

Προηγούμενο ματς: Τυπικά φιλοξενούμενη στην ήττα εναντίον της Πιτέρμπορο με σκορ 2-1, στα πλαίσια του τελικού του Λιγκ Τρόφι. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μπόροους στο 85’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Τέιλορ στο 89’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπόροους στο 90+1’.

Πάλεψε η Γουίκομπ, αλλά δεν κατάφερε να κατακτήσει το τρόπαιο. Έμεινε πίσω στο σκορ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όμως βρήκε «απάντηση» λίγο πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών. Εν τέλη στις καθυστερήσεις υπέκυψε ακόμα μία φορά, δεχόμενη το καθοριστικό γκολ.

Σαφώς απογοητευμένη ύστερα από την αποτυχία της να κατακτήσει το μοναδικό τρόπαιο που κατάφερε να διεκδικήσει τη φετινή σεζόν. Ασταθής τελευταία, δεν μπόρεσε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα σε καμία από τις τρεις πρόσφατες αναμετρήσεις της, δεχόμενη γκολ με σχετική ευκολία. Στα θετικά το γεγονός ότι σκοράρει στα περισσότερα παιχνίδια της και ειδικά όταν αγωνίζεται μπροστά στο κοινό της.

Γουίκομπ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΤΕΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Πόρτσμουθ με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 42ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Γουόρντ στο 23’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Καμαρά στο 27’. Το 1-2 πέτυχε ο Γουόρντ στο 35’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μόξον στο 77’.

Το τρίποντο μέσα από τα χέρια της έχασε η Ντέρμπι. Παρά το γεγονός ότι κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, υπέκυψε στην πίεση των γηπεδούχων στην επανάληψη, δεχόμενη το γκολ της ισοφάρισης.

Δεν κατάφερε να μειώσει την απόστασή της από την κορυφή, καθώς απέτυχε να αποσπάσει νικηφόρο αποτέλεσμα κόντρα στην Πόρτσμουθ (2-2). Σήμερα έχει μοναδικό στόχο το τρίποντο, καθώς βρίσκεται στο +1 από την 3η Μπόλτον και θέλει να παραμείνει στη 2η θέση που της δίνει την απευθείας άνοδο. Είναι σε καλή κατάσταση, βρίσκει δίχτυα με συνέπεια, όμως δυσκολεύεται στις εξόδους της να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, με αποτέλεσμα αυτό να της έχει στερήσει σημαντικούς βαθμούς.