* 2-3-11 το επιμέρους σερί της Γουέστ Χαμ σε λονδρέζικα ντέρμπι, οι νίκες της ήρθαν απέναντι στη Φούλαμ.

* Αήττητος ο Ποτσετίνο (1-4-0) απέναντι στο Μόγιες για την Πρέμιερ Λιγκ.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μπόρνμουθ. Ο Μπόουεν (51’) άνοιξε το σκορ για τη Γουέστ Χαμ και ο Σολάνκε (82’) ισοφάρισε για την Μπόρνμουθ.

Μέτρια η εικόνα των “σφυριών” στην πρεμιέρα της σεζόν, σε συνέχεια της περσινής απογοητευτικής πορείας στην Πρέμιερ Λιγκ. Είχαν δύο όψεις στο Vitality, όπου μόχθησαν στο τέλος για να πάρουν το βαθμό.

Καλύτερη η ομάδα του Μόγιες στο πρώτο ημίχρονο (0.08 – 0.74 xGoals), παρότι δεν είχε την επιθετική πρωτοβουλία απείλησε πολλάκις. Κουβάλησε το καλό μομέντουμ μετά την ανάπαυλα κι ο ήρωας της Πράγας (Μπόουεν) άνοιξε λογαριασμό στην σεζόν με σπουδαία εκτέλεση εκτός περιοχής. Ιδιαιτέρως παθητική η διαχείριση του προβαδίσματος, δεν είχε τη διάθεση και μάλλον τις δυνάμεις να κρατηθεί ψηλά. Πιέστηκε στο τελευταίο 20λεπτο από την Μπόρνμουθ που γέμισε φορ την περιοχή της και στο τέλος κινδύνεψε με ανατροπή.

Άδειο το απουσιολόγιο για το σημερινό ντέρμπι, διαθέσιμοι και οι νεοφερμένοι μέσοι Γουόρντ-Πράους, Άλβαρες, με τον πρώτο να έχει καλές πιθανότητες να ξεκινήσει.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΤΣΕΛΣΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Λίβερπουλ. Ο Ντίας (18’) άνοιξε το σκορ για τη Λίβερπουλ και ο Ντισασί (37’) ισοφάρισε για την Τσέλσι.

Ενθαρρυντικό το ξεκίνημα των “μπλε” στην εποχή Ποτσετίνο, μετά από ένα ιδιαιτέρως προβληματικό πρώτο ημίωρο ήταν καλύτεροι στο ντέρμπι της περασμένης Κυριακής και στην τελική ζυγαριά άξιζαν τη νίκη (1.35 – 1.28 xGoals).

Έλειψε όμως η αποτελεσματικότητα, η ποιοτική τελική επιλογή και παρέμεινε με μόλις μία νίκη στα τελευταία 13 παιχνίδια της Πρέμιερ Λιγκ (1-5-7)!

Σε 3-4-2-1 παρατάχθηκαν απέναντι στη Λίβερπουλ με 4 νέα πρόσωπα στην αρχική 11αδα. Ο Σάντσεθ στην εστία, οι Κόλγουιλ, Ντισασί στα στόπερ και στην κορυφή ο Τζάκσον, ο οποίος παρά τις χαμένες ευκαιρίες του έχει στοιχεία θαρραλέου φορ που μπορεί να βοηθήσει πολύ. MVP του αγώνα ο Φερνάντες που όσο περνούσαν τα λεπτά κυριαρχούσε στη μεσαία γραμμή, πολλά τρεξίματα κι από τον Γκάλαγκερ στο πλάι του Αργεντίνου.

Τραυματίστηκε με το που πήρε το περιβραχιόνιο του αρχηγού ο Τζέιμς (δεξί μπακ/χαφ), θα χάσει και πάλι μεγάλο διάστημα της σεζόν. Προστέθηκε στους ήδη τραυματίες Ενκουνκού (εξτρέμ), Τσαλόμπα (στόπερ), Φοφανά (στόπερ), Μπετινέλι (μέσος), Μπρόγια (φορ), ενώ λίγες είναι οι πιθανότητες διαθεσιμότητας του Μπαντιασίλ (στόπερ) που προέρχεται από τραυματισμό.

Μπήκε στις προπονήσεις το νέο μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα, καλές οι πιθανότητες να ξεκινήσει ο Καϊσέδο, ερωτηματικό ο σχηματισμός του Ποτσετίνο.