* 14η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 12 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τα 9 εξ αυτών συνδυάστηκαν με Over 2.5.

* Η Κρίσταλ Πάλας κέρδισε τα δύο περσινά μεταξύ τους παιχνίδια, όσα είχε κερδίσει στα 14 προηγούμενα, όσα έχει κερδίσει συνολικά στα 16 τελευταία λονδρέζικα ντέρμπι.

* Η Κρίσταλ Πάλας δεν έχει κερδίσει ποτέ τρία σερί απέναντι στη Γουέστ Χαμ για το πρωτάθλημα, αλλά είναι αήττητη στα 4 τελευταία εκτός έδρας (2-2-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Μπάτσκα Τόπολα. Ο Σούτσεκ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 89ο λεπτό.

4η διαδοχική νίκη πέτυχαν τα “σφυριά” την Πέμπτη στην Σερβία κι εξασφάλισαν την παρουσία τους στα νοκ άουτ του Europa League. Θα παίξουν για την πρωτιά στον όμιλο σε 10 ημέρες, όταν θα έχουν την πολυτέλεια ισοπαλίας εντός έδρας με την Φράιμπουργκ.

Με 7 αλλαγές στην 11αδα παρέταξε την ομάδα του ο Μόγιες κι αυτή δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει απέναντι στον αδύναμο του ομίλου. Ο Σούτσεκ όμως έδωσε ξανά τη λύση, πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ σε 3ο διαδοχικό παιχνίδια μετά το 88ο λεπτό!!! Ο Τσέχος το έκανε και στο 3-2 επί της Φόρεστ και στο 1-2 επί της Μπέρνλι!

Δεν ήταν καλή η ομάδα του Μόγιες για πάνω από μία ώρα αγώνα στην έδρα της μέχρι πρότινος ουραγού, δεν είχε δημιουργικές ιδέες, αλλά η πίεση των τελευταίων λεπτών καρποφόρησε, με τον Σούτσεκ να χτυπά ξανά μετά από σέντρα στο δεύτερο δοκάρι!

Στο Turf Moor η Γουέστ Χαμ πέτυχε back to back ανατροπές, όσες δηλαδή είχε στα 45 προηγούμενα παιχνίδια που βρέθηκε πίσω στο σκορ στην Πρέμιερ Λιγκ (2-10-33)!

Δεν ταξίδεψαν στην Σερβία οι άρρωστοι Τσουφάλ (δεξί μπακ), Άλβαρες (αμ. χαφ), Κούντους (μέσος), άπαντες όμως αναμένεται να είναι διαθέσιμοι σήμερα. Πιο δύσκολο μοιάζει του τραυματία Μπόουεν (εξτρέμ) που έχασε τα δύο ματς μετά τη διακοπή. Σίγουρα εκτός ο Αντόνιο (φορ) που χτύπησε με την εθνική Τζαμάικα.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 8/11 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 3.5 τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από τη Λούτον. O Μέντζι (72’) άνοιξε το σκορ για τη Λούτον, ο Ολίσε (74’) ισοφάρισε για την Πάλας και ο Μπράουν (83’) πέτυχε το καθοριστικό γκολ.

Σε πτωτική πορεία οι “αετοί”, το περασμένο Σάββατο έφτασαν τις τέσσερις ήττες στα πέντε τελευταία παιχνίδια της Πρέμιερ Λιγκ, όσες δηλαδή είχαν υποστεί στα 18 πρώτα ματς στην επιστροφή του Χόντγκσον.

Φλύαρη η κατοχή τους (59%) στο πρώτο ημίχρονο με τη Λούτον, κατέγραψαν μόλις μία καλή ευκαιρία και δεν απείλησαν ιδιαίτερα στην επανάληψη μέχρι να βρεθούν πίσω στο σκορ από στατική φάση. World class η εκτέλεση ισοφάρισης του Ολίσε, ο οποίος ξεκίνησε για πρώτη φορά φέτος βασικός, αλλά η άμυνα του Χόντγκσον εκτέθηκε σε μετάβαση για το 2-1. Στα τελευταία λεπτά η Πάλας έστησε πολιορκία των αντίπαλων καρέ, αλλά δεν βρήκε λύση απέναντι σε πολυπρόσωπη άμυνα, ήταν άτυχη στο δοκάρι των καθυστερήσεων.

Σα να μην έφτανε η ήττα στο Λούτον, τραυματίστηκαν μέσα στο ματς οι πολύ σημαντικοί Ντουκουρέ (μέσος), Έζε (επιτελικός). Ο πρώτος έπαθε ρήξη αχιλλείου και αναμένεται να χάσει το υπόλοιπο της σεζόν, ενώ ο δεύτερος αποχώρησε με πρόβλημα στον αστράγαλο και είναι λίγες οι πιθανότητες να προλάβει το σημερινό ντέρμπι.

Σταθερά εκτός οι Χέντερσον (κίπερ), Ρακ-Σάκι (μέσος), Χόλντινγκ (στόπερ), επιστρέφει μετά από καιρό ο Τόμκινς (στόπερ).