3η αγωνιστική (εξ αναβολής)

*Η αναμέτρηση είχε οδηγηθεί σε αναβολή λόγω της συμμετοχής της Γιοκοχάμα Μαρίνος στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΓΙΟΚΟΧΑΜΑ ΜΑΡΙΝΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Βίσσελ Κόμπε, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 47′ με τον Άντερσον Λόπες και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 66′, εννέα λεπτά μετά απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Σκόραρε και πάλι στο 83′ με τον Ματέους.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Γιοκοχάμα Μαρίνος, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χάρι Κιούελ φιλοξενήθηκε από τη Βίσσελ Κόμπε, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2. Ανοιχτό και με ευκαιρίες εκατέρωθεν το μεταξύ τους, όμως η ίδια αποδείχθηκε πιο εύστοχη και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό της πλεονέκτημα.

Τρίτη νίκη στα έξι πρώτα παιχνίδια, έχει την ευκαιρία να πάρει ακόμη μια σήμερα και να βρεθεί στο -3 από την κορυφή. Από μια ισοπαλία και ήττα στα δυο φετινά εντός της, στα οποία δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει.

Γιοκοχάμα Μαρίνος Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα οκτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΑΜΠΑ ΟΣΑΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Σαπόρο, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 73ο λεπτό.

Τέλος έλαβε το αήττητο που “έτρεχε” στα πέντε πρώτα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα η Γκάμπα Οσάκα, στο οποίο είχε δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντάνι Πογιάτος φιλοξενήθηκε από τη Σαπόρο, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Μπορεί να είχαν αμφότερες ευκαιρίες, όμως ήταν αρκετά άστοχες στην τελική προσπάθεια, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στις λεπτομέρειες και την ίδια να μην έχει αντίδραση.

Με εννέα βαθμούς μέχρι τώρα, είναι μόλις στο -1 από τη σημερινή της αντίπαλο, την οποία έχει την ευκαιρία να προσπεράσει σε περίπτωση που φύγει με το διπλό. Κάτι που δεν έκανε όμως στις τρεις φετινές εξόδους της (0-2-1), μέχρι τώρα. Αρκετά τα αγωνιστικά της προβλήματα.