Γεωργία-Ελλάδα: Σφυρίζει ο διαιτητής του τελικού Μουντιάλ! (videos)
![διαιτητης γεωργια ελλαδα](https://betarades2-5c24.kxcdn.com/wp-content/uploads/2024/03/diaititis-georgia-ellada.jpg)
Η Εθνική Ελλάδος δίνει τον αγώνα… της δεκαετίας την Τρίτη (26/03, 19:00). Οι διεθνείς μας θα παλέψουν στην Τιφλίδα, απέναντι στη Γεωργία, για την πρόκριση στους ομίλους EURO 2024. Η UEFA λοιπόν, όρισε τον διαιτητή του μεγάλου αγώνα.
![Stoiximan λογότυπο](https://betarades2-5c24.kxcdn.com/wp-content/uploads/2020/08/Stoiximan-app-logo.png)
Πρόκειται για τον Σιμόν Μαρτσίνιακ. Είναι 43χρονος Πολωνός. Φυσικά, ανήκει στους Elite διαιτητές της UEFA. Τελευταία μάλιστα, σφυρίζει μερικά από τα πιο σημαντικά ματς του παγκοσμίου ποδοσφαίρου:
- Ήταν διαιτητής στον τελικό Μουντιάλ 2022 ανάμεσα σε Αργεντινή και Γαλλία.
- Ήταν διαιτητής στον τελικό Champions League 2023 ανάμεσα σε Μάντσεστερ Σίτι και Ίντερ.
Από εκεί και πέρα, έχει σφυρίξει ξανά την Εθνική Ελλάδος. Δεν μας ευνοεί η παράδοση μαζί του, καθώς έχουμε δύο ήττες και μια ισοπαλία. Να σημειωθεί, ότι μας έπαιξε ξανά σε αγώνα με τη Γεωργία! Συγκεκριμένα στους αγώνες:
- Ελλάδα – Βέλγιο 1-2 (προκριματικά Μουντιάλ 2017)
- Ελλάδα – Ισπανία 0-1 (προκριματικά Μουντιάλ 2021)
- Ελλάδα – Γεωργία 1-1 (Προκριματικά Μουντιάλ 2021)
Βοηθοί του στον τελικό των EURO 2024 Playoffs Γεωργία – Ελλάδα θα είναι οι επίσης Πολωνοί, Πάβελ Σοκολνίτσκι και Τόμας Λίστκιεβιτς. Τέταρτος θα είναι ο Ιβάν Κρούζλιακ, από τη Σλοβακία. Στο VAR θα είναι πάλι ένας Πολωνός, ο Τόμας Κβιατόβσκι.
Ο Μαρτσίνιακ έχει έρθει να σφυρίξει αγώνα και του ελληνικού πρωταθλήματος:
- ΠΑΟΚ – Άρης 2-2 (playoffs, 2021)
Επίσης, υπήρξε διαιτητής για αγώνες που έδωσαν οι ελληνικές ομάδες στην Ευρώπη:
- Γουλβς – Ολυμπιακός 1-0 (Europa League, 2020)
- Μπενφίκα – ΠΑΟΚ 3-0 (προκριματικά Champions League, 2014)
- ΑΕΚ – Βίντι 1-1 (προκριματικά Champions League, 2018)
Δείτε τα στιγμιότυπα του Γουλβς – Ολυμπιακός, στο οποίο η ελληνική ομάδα είχε μεγάλα παράπονα από τη διαιτησία:
![Stoiximan λογότυπο](https://betarades2-5c24.kxcdn.com/wp-content/uploads/2020/08/Stoiximan-app-logo.png)