*NG στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Φροζινόνε δεν σκόραρε στα τρία τελευταία εντός έδρας μεταξύ τους παιχνίδια (0-1-2).

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-1) από τη Νάπολι. Ο Χαρουί άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 7′, απάντησαν οι Πολιτάνο (24′) και Όσιμεν (42′, 79′).

Ευτύχησε να προηγηθεί με το καλημέρα κόντρα στην πρωταθλήτρια Νάπολι, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τη νεοφερμένη Φροζινόνε. Δέχτηκε ισχυρή πίεση και είδε τα δεδομένα να ανατρέπονται πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 2-2, αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπάες βρήκε στο δεξί δοκάρι των φιλοξενούμενων.

“Μου αρέσει η ομάδα που παίζει όμορφο ποδόσφαιρο, αλλά παράλληλα γνωρίζει πως να αμύνεται σωστά”, υπογράμμισε ο προπονητής Ντι Φραντσέσκο ενόψει της σημερινής δύσκολης αναμέτρησης με την Αταλάντα. Δανεικός από τη Νάπολι αποκτήθηκε ο διεθνής Σεντίρα (ΕΠ), δεν αποκλείεται να πάρει άμεσα θέση βασικού στα “καναρίνια”. Τιμωρημένος είναι ο Τουράτι, κάτω από τα γκολπόστ θα πάρει τη θέση του ο Τσεροφολίνι.

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 7/10 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 8/10 τελευταία παιχνίδια της.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-0) της Σασουόλο. Άνοιξε το σκορ ο Ντε Κετελάρε στο 83′, προτού διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Τζορτέα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πρώτο δείγμα θετικό για την Αταλάντα που άλωσε την έδρα της Σασουόλο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Παρουσιάστηκε συνολικά καλύτερη, απειλήθηκε στο 46′ όταν ο Λοριεντέ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με μακρινό σουτ. Απάντησε στα δοκάρια με Ντε Κετελάρε στο 63′, προτού ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανοίξει λογαριασμό στο ντεμπούτο του.

“Θα αντιμετωπίσουμε την Φροζινόνε με μεγάλη προσοχή, είδαμε πως παρουσιάστηκε δυνατή με τη Νάπολι”, ανέφερε ο προπονητής Γκασπερίνι. Την τελευταία φορά που επισκέφτηκαν την έδρα της Φροζινόνε, οι “μπεργκαμάσκι” επιβλήθηκαν με το εμφατικό 5-0 τον Ιανουάριο 2019. Ο Σαπάτα αναμένεται να αγωνιστεί στο πλάι του Λούκμαν στην κορυφή της επίθεσης, ως “τρεκουαρτίστα” θα δούμε και πάλι τον Πάσαλιτς.