*29η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σάο Μπέντο – Φορταλέζα 2-1

ΦΟΡΤΑΛΕΖΑ

Η Φορταλέζα επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές, με 2-0 εντός έδρας επί της Βίλα Νόβα, σκοράροντας τα δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο, με πέναλτι στο 83’ και στο 88’, εκμεταλλευόμενη και την αποβολή αντίπαλου παίκτη στο 60ο λεπτό. Πάντως στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακή και γλίτωσε δύο – τρεις φορές από το να βρεθεί πίσω στο σκορ, αλλά στο δεύτερο μπήκε πολύ δυνατά και άξιζε τη νίκη. Βοηθήθηκε και από τα υπόλοιπα αποτελέσματα, ξεφεύγοντας και πάλι στην κορυφή, στο +4 από τη δεύτερη θέση και στο +6 από την πέμπτη που δεν εξασφαλίζει άνοδο, έχοντας πάντα την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας.

Ο τεχνικός της, Ροτζέριο Σένι, χαρακτήρισε τον σκόρερ των δύο τερμάτων του τελευταίου αγώνα, Εντερσον, που πέρασε ως αλλαγή, σαν παράδειγμα για όλους, σχετικά με τη διάθεση του και την αγωνιστικότητα του, παρότι ήρθε από τον πάγκο. Από εκεί και πέρα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης έκανε λόγο και για μία «υγιή» εκδίκηση στα πλαίσια του ανταγωνισμού, δεδομένου πως η αντίπαλος τους ήταν αυτή που τους σταμάτησε το αήττητο στον πρώτο γύρο.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι Ινάσιο (ΤΕ), Ουτσόα (ΜΕ), Πάτρικ (ΜΕ), Νένε Μπονίλα (ΜΕ). Επιστρέφει από τιμωρία ο Λίγκερ (ΑΜ).

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Φορταλέζα κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Βίλα Νόβα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει τρία σερί under 2,5 και N/G.

Το Φορταλέζα – Σάο Μπέντο παίζει στην Interwetten

ΣΑΟ ΜΠΕΝΤΟ

Η Σάο Μπέντο έμεινε στο 0-0 εντός έδρας με την Μπόα, σε ένα παιχνίδι που η κρισιμότητα του δεν του επέτρεψε να γίνουν αρκετές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, με πολλά φάουλ και τη φιλοξενούμενη ελαφρώς καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο. Τουλάχιστον παρέμεινε αήττητη για πέμπτο σερί παιχνίδι, δεύτερη σερί ισοπαλία έπειτα από τρεις συνεχόμενες νίκες, παραμένοντας εκτός ζώνης υποβιβασμού, στο +5 από αυτήν.

Ο προπονητής της, Μαρκίνιος Σάντος, χαρακτήρισε το παιχνίδι της ομάδας του ως το χειρότερο από τότε που ανέλαβε και μάλιστα θεώρησε εαυτόν ως τον μοναδικό υπεύθυνο γι’ αυτό ζητώντας συγνώμη από τους οπαδούς τους και ειδικά αυτούς που έδωσαν το παρών στο γήπεδο και περίμεναν μία καλή εμφάνιση. Από εκεί και πέρα θεωρεί πως η ομάδα του δεν είναι μακριά από τους 45 βαθμούς, ορόσημο για την παραμονή, θεωρώντας πως θα τα καταφέρουν να τους φτάσουν σχετικά σύντομα.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Ντόουγκλας Ασίς (ΑΜ), Ντορίβα (ΜΕ), χτύπησαν και οι Ζοαοζίνιο (ΜΕ), Μαρσέλο Κορντέιρο (ΜΕ) που θα απουσιάσουν επίσης. Επιστρέφει από τιμωρία ο πλάγιος μπακ Τόνι.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Σάο Μπέντο έμεινε στο 0-0 εντός έδρας με την Μπόα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 5/6 under 2,5 στα τελευταία της παιχνίδια.