*8/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Μόλις μια φορά έχει κερδίσει την Ναϊμέγκεν η Φόλενταμ, από το 2003 μέχρι σήμερα (1-3-13).

ΦΟΛΕΝΤΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας διασυρμός με 0-4 από την Χέρενφεν την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 13′, δέχτηκε δύο μαζεμένα γκολ στις αρχές της επανάληψης (66′, 68′) και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Η αντίπαλος έμεινε με δέκα λίγο πριν το φινάλε (88′), παρόλα αυτά κατάφερε να βρει τέταρτο γκολ στο 90′.

Έπιασε πάτο τόσο μεταφορικά όσο και κυριολεκτικά μετά την ήττα από την Χέρενφεν την προηγούμενη αγωνιστική. Δεν μπόρεσε να κάνει το παραμικρό και είχε τον ρόλο του θεατή στην αναμέτρηση, δείγμα πως πέρα από τα όσα προβλήματα υπάρχουν στο εσωτερικό της, στερείται και ψυχολογίας. Δεν δείχνει ικανή να επαναλάβει τον περσινό άθλο και ο υποβιβασμός της μοιάζει πιο πιθανός από ποτέ.

Χωρίς νίκη μέσα στο 2024, συμπλήρωσε επτά ματς μακριά από τρίποντο (0-2-5). Στο -5 από την 16η θέση και τα πλέι άουτ, η εικόνα της είναι αυτή που δεν δίνει την αίσθηση σε κάτι πιο αισιόδοξο. Εκτός αυτού, στερείται και ποιότητας σε όλες τις γραμμές, το ρόστερ της παραπέμπει περισσότερο σε ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας.

«Δεν μπορούμε να τα παρατήσουμε, έχουμε ακόμα πολλά παιχνίδια μπροστά μας και ειλικρινά θεωρώ πως αν πάρουμε μια νίκη, το σκηνικό θα αλλάξει. Το ματς με την Ναϊμέγκεν είναι πολύ σημαντικό», σχολίασε ο τεχνικός Σίμονς.

Επιστρέφει ο βασικός μεσοεπιθετικός Ουλντ Τσικ, που αποτελεί έναν από τους ποιοτικότερους παίκτες της. Τραυματίστηκε και θα λείψει ο μέσος Τουίγκτ. Μακροχρόνιοι τραυματίες ο μέσος Αντονιόλι και ο επιθετικός Γκουστάβο. Πέραν τούτων, απουσιάζουν με τραυματισμούς ο στόπερ Μπουγιαμπά και ο μέσος Λε Ρου.

Φόλενταμ Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 3,5

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

NAΪΜΕΓΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Πήρε μεγάλη πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου, αφού επικράτησε με 1-2 της Καμπούρ στην παράταση. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 24′, ισοφάρισε στο 60′ και στο 99′ βρήκε το γκολ της πρόκρισης με τον Σάνο.

Θα βρεθεί σε τελικό κυπέλλου για πρώτη φορά μετά από 24 χρόνια, καθώς κατάφερε την Τρίτη να αποκλείσει την Καμπούρ και να πάρει μια μεγάλη πρόκριση. Μπήκε νωχελικά στο ματς αλλά ισορρόπησε στην συνέχεια και κατάφερε να φέρει το παιχνίδια στα μέτρα της. Στον τελικό, θα αντιμετωπίσει την Φέγενορντ σε περίπου ενάμιση μήνα από σήμερα.

Στο πρωτάθλημα, έχοντας την ψυχολογία της στα ύψη από τα σπουδαία κατορθώματά της την φετινή σεζόν, κέρδισε και την Σπάρτα Ρότερνταμ και έκανε ένα καθοριστικό βήμα οκτάδας. Κυρίαρχη από το ξεκίνημα, αξιοποίησε ένα καλό δεκάλεπτο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πήρε ένα σημαντικό τρίποντο με 2-0.

«Έχουμε τον κόσμο στο πλευρό μας και είμαστε πολύ χαρούμενοι που τους κάναμε να πιστεύουν και να ελπίζουν. Στόχος μας η κατάκτηση του κυπέλλου και η συμμετοχή μας στα πλέι οφ της Ευρώπης», ξεκάθαρος ο τεχνικός Μέιχερ.

Τραυματίστηκε και θα λείψει ο πολύτιμος μέσος Πρέπερ, εκτός αγωνιστικών χώρων θα παραμείνει για αόριστο χρονικό διάστημα ο φορ Ντοστ, τραυματίας παραμένει ο μπακ Ρος, ενώ μακροχρόνια απουσιάζουν οι Ντε Βολφ και Ρόσεν. Τραυματίστηκε ξανά ο στόπερ Νάουτινκ.