*Δεύτερο ματς για τα πλέι-οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ, θα ακολουθήσουν παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν το 1996 στο Κύπελλο UEFA, με τη Φερεντσβάρος να προκρίνεται με εντός έδρας νίκη και εκτός έδρας ισοπαλία.

*Αήττητη η Φερεντσβάρος εντός έδρας στο φετινό Κόνφερενς Λιγκ (4-2-0), στα 4/6 ματς σκόραρε τουλάχιστον δύο γκολ.

*Στο 1-2-2 το ρεκόρ του Ολυμπιακού φέτος εκτός έδρας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, δε σκόραρε στα τελευταία δύο.

*Τέσσερα γκολ ο Ελ-Κααμπί στις φετινές ευρωπαϊκές διοργανώσεις, τα σκόραρε όλα εντός έδρας.

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 κόντρα στον Ολυμπιακό. Το γκολ ο Ελ Κααμπί στο 83’. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο, αμφότερες οι ομάδες είχαν φάσεις. Καλύτερος ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, έψαξε πολύ το γκολ, δεν απειλήθηκε ποτέ.

Έδειξε ότι είναι σκληρή ομάδα, ιδιαίτερα αθλητική και ικανή να προκαλέσει προβλήματα, έφτασε πολύ κοντά στο να φύγει αλώβητη απ’ το Φάληρο την περασμένη εβδομάδα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν το καλό της Φερεντσβάρος, δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να προκαλέσει ζητήματα και να βρει ρυθμό, απείλησε σε κάποιες περιπτώσεις, έφτανε άνετα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά τα χαλούσε στην τελική απόφαση. Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός πήρε πολλές βοήθειες από Φορτούνη, Ροντινέι, Όρτα και Γιόβετιτς, ήταν πιο γρήγορος σε σκέψη και εκτέλεση, σκόραρε στο 83’ και αμυντικά είχε πολύ σοβαρή εικόνα, η Φερεντσβάρος ήταν ανύπαρκτη επιθετικά. Δίκαιο το αποτέλεσμα.

Ήταν μόλις η πέμπτη φετινή ήττα σ’ όλες τις διοργανώσεις, η προηγούμενη σημειώθηκε στις 10 Δεκεμβρίου. Δεν έπαιξε το Σαββατοκύριακο στο ουγγρικό πρωτάθλημα η Φερεντσβάρος, που ζήτησε και πήρε αναβολή, έτσι ώστε να προετοιμαστεί καλύτερα για τη σημερινή ρεβάνς. «Θα είναι ένα μεγάλο ματς. Θέλω να εμπλέξω όλους σε αυτή τη μάχη, τους παίκτες, τους υπαλλήλους του συλλόγου, τα μέλη του πληρώματος και, φυσικά, τους φιλάθλους επίσης. Πρέπει να φτιάξουμε ένα μπλοκ, μια ομάδα! Όταν είπα την περασμένη Πέμπτη ότι θα γίνει κόλαση στη ρεβάνς, το εννοούσα. Οι οπαδοί μας πρέπει επίσης να είναι μέρος αυτής της μάχης», είπε ο κόουτς Στάνκοβιτς.

Η ομάδα του έμεινε στο «μηδέν» μόλις για δεύτερη φορά στο φετινό Κόνφερενς Λιγκ, σκόραρε 10 γκολ στα τελευταία πέντε εντός έδρας ματς στη διοργάνωση, στα τρία βρήκε δίχτυα ο επιθετικός Βάργκα! Δεν αναφέρθηκαν προβλήματα, λογικά δε θα δούμε ιδιαίτερες αλλαγές στην ενδεκάδα. Η ουγγρική ομάδα ανακοίνωσε sold out, το κλίμα στο γήπεδο αναμένεται ιδιαίτερα «θερμό».

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 3/4 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 6/10 Over 2.5 στο Κόνφερενς Λιγκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 4-1 επί του ΠΑΟΚ. Το 0-1 ο Ναβάρο στο 29’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Ντεσπότοφ στο 39’. Το 1-2 έκανε ο Ποντένσε στο 54’ με τρομερό σουτ, το 1-3 ήρθε απ’ τον Ελ-Κααμπί στο 83’, ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις το τελικό 1-4. Ανώτερος ο Ολυμπιακός, επικράτησε δίκαια.

Έκανε με διαφορά της δεύτερης, την καλύτερη φετινή εμφάνιση του στο εκτός έδρας ντέρμπι της Κυριακής με τον ΠΑΟΚ, πήρε την πιο σπουδαία νίκη της χρονιάς. Οι ερυθρόλευκοι πατούσαν πολύ καλύτερα, στο πρώτο ημίχρονο έβγαλαν ενέργεια και πήρες τις μονομαχίες, αμυντικά στάθηκαν αρκετά καλά. Απείλησαν με Ναβάρο, Τσικίνιο και Φορτούνη, το γκολ φαινόταν ότι θα έρθει, τελικά το 0-1 έγινε στο 29’. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, ισοφάρισε απ’ το λάθος του Ορτέγκα, αλλά το δεύτερο μέρος ήταν τρομερό. Ο Ποντένσε «κουβάλησε» τον Ολυμπιακό με τρομερό γκολ για το 1-2, ο δικέφαλος είχε μεγάλη φάση με τον Ντεσπότοφ για το 2-2, αλλά στη συνέχεια εκτέθηκε σε μεγάλο βαθμό, ο Ολυμπιακός τον «τιμώρησε» στο transition και έφτασε στο εμφατικό 1-4.

«Εγώ έχω έρθει εδώ γιατί θέλω να εφαρμόσω τις ιδέες μου και προσπαθώ παιχνίδι με παιχνίδι να το καταφέρω. Θέλω να πείσω τους παίκτες μου πως παρά το γεγονός πως είναι καλοί και έχουν πολλές δυνατότητες, θα πρέπει να είναι και αποτελεσματικοί στην άμυνα», είπε ο κόουτς Μεντιλίμπαρ μετά το ματς. Ο Ισπανός δείχνει να περνά πολύ γρήγορα αυτά που θέλει στην ομάδα, ενώ είναι ολοφάνερο ότι υπάρχει πίστη στο πλάνο του απ’ την πλευρά των ποδοσφαιριστών.

Ήταν το πέμπτο «τρίποντο» στις τελευταίες έξι αγωνιστικές για την ομάδα του, ανέβηκε στους 47 πόντους και μείωσε την απόσταση απ’ την κορυφή στους πέντε πόντους, είναι στο -4 από ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό. Έχει το υπέρ της 1-0 απ’ το πρώτο ματς με τη Φερεντσβάρος, σήμερα καλείται να το διαχειριστεί, οφείλει να βρει ένα γκολ, έτσι ώστε να αποκτήσει «μαξιλάρι ασφαλείας». Επιστρέφουν οι Ντόι (Αμυντικός, 16,1) και Αλεξανδρόπουλος (Μέσος, 16), που δεν ήταν στην αποστολή την Κυριακή, αμφίβολος ο Κίνι (Αμυντικός, 13,1), η συμμετοχή του θα κριθεί την τελευταία στιγμή.