7η Αγωνιστική

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Η Πόρτο μετρά 9 σερί νίκες επί της Εστορίλ!

ΕΣΤΟΡΙΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Βιζέλα. Ο Έρισον πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 28ο λεπτό. Στο 41’ ο Όσμαγιτς έχασε πέναλτι για τη Βιζέλα και στο 75’ αποβλήθηκε ο Σίλβα των γηπεδούχων.

Με δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη επέστρεψε από τη Βιζέλα τη Δευτέρα η Εστορίλ, με αρκετή δόση τύχης επιτεύχθηκε αυτή.

Η Βιζέλα έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί νωρίς, απείλησε ξανά στο 20λεπτο, αλλά η Εστορίλ ήταν που άνοιξε το σκορ από κόρνερ με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι. Συνέχισε να πατάει την περιοχή της η Βιζέλα, αλλά το πέναλτι που κέρδισε εξοστρακίστηκε στο οριζόντιο δοκάρι. Καλύτεροι και στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, μονόπλευρες οι απειλές τους, ακόμη και με 10 παίκτες στο τελευταίο τέταρτο.

Ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός στο “10” ο Καρβάλιο, αλλά δεν ικανοποίησε, γενικά η δημιουργία της ήταν ελλιπής.

“Είμαστε μία νέα ομάδα, δίχως αυτοματισμούς ακόμα. Υπάρχουν παίκτες που δεν είναι ακόμη έτοιμοι. Χάσαμε τον έλεγχο στο τέλος, αλλά θεωρώ ότι κερδίσαμε δίκαια” δήλωσε ο κόουτς Βερίσιμο.

Δίχως προβλήματα τραυματισμών ενόψει Πόρτο, σταθερά εδώ και μήνες εκτός ο στόπερ Άφρικο.

ΕΣΤΟΡΙΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/6 φετινά παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΟΡΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-4) από την Κλαμπ Μπριζ. Ο Τζούντγκλα άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 15ο λεπτό, ο Σοβά έκανε το 0-2 στο 47’, ο Σκοβ Όλσεν πέτυχε το τρίτο γκο στο 52’ και ο Νούσα διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 89’.

Εκκωφαντική η ήττα της Τρίτης από τους Βέλγους πρωταθλητές για τη 2η αγωνιστική του Champions League, η οποία την κάνει αουτσάιντερ ακόμη και για την 3η θέση πλέον.

Άνευρη, ασύνδετη και με πολλά ατομικά λάθη απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ, πέραν από το τετ α τετ του Πεπέ στο 0-1 δεν απείλησε τους φιλοξενούμενους μέχρι να δεχθεί το τρίτο γκολ! Έκαναν ότι ήθελαν οι Βέλγοι, κέρδιζαν τις μάχες στο κέντρο, έφταναν εύκολα στην περιοχή της Πόρτο, με τους παίκτες του Κονσεϊσάο να τα έχουν χαμένα.

“Προφανώς θα αναλύσουμε το παιχνίδι, αλλά από τον πάγκο ένιωσα ότι υπήρχε έλλειψη έντασης, επιθετικότητας, χαράς για το παιχνίδι από τους παίκτες. Έλειψαν όλα όσα μας χαρακτηρίζουν ως ομάδα. Είναι δύσκολο να εξηγήσω γιατί συνέβη αυτό, ειδικά σε ένα παιχνίδι Champions League.” σχολίασε μετά την ταπείνωση ο κόουτς Κονσεϊσάο.

Μετά το τέλος του αγώνα έξαλλοι οπαδοί πετροβόλησαν το οικογενειακό αυτοκίνητο του Κονσεϊσάο, με τη γυναίκα και δύο από τα παιδιά του μέσα σε αυτό. Στηρίχθηκε από τη διοίκηση του συλλόγου ο Κονσεϊσάο με ενωτική ανακοίνωση και κεντρικό μήνυμα “Είναι και θα είναι για πάντα ένα κομμάτι του συλλόγου”, ενώ ο πρόεδρος έδωσε το παρών στην προπόνηση.

Δεν πραγματοποιήθηκε η κλασική συνέντευξη τύπου πριν το σημερινό παιχνίδι, φανερώνοντας το πολύ βαρύ κλίμα στην ομάδα.

Έπαιξε απρόσμενα την Τρίτη ο Οτάβιο, παρά το σοβαρό χτύπημα στα πλευρά, αλλά σήμερα θα προφυλαχθεί, αφού συνεχίζει να έχει θέμα.