* Στο Λιγκ Καπ (06/12): Εστορίλ – Πόρτο 3-1

* Στο Κύπελλο (09/01): Εστορίλ – Πόρτο 0-4

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΕΣΤΟΡΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Πορτιμονένσε. Ο Κασιάνο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 53ο λεπτό.

Κομβική στη μάχη της παραμονής η νίκη που πέτυχαν οι “καναρίνιος” στις 15 του μηνός, μετά από ενάμιση μήνα και 5 αποτυχημένες απόπειρες (0-1-4), στις οποίες δέχθηκαν 14 γκολ σύνολο!

Και η 7η νίκη τους στη Liga Portugal συνδυάστηκε με ανέπαφη εστία, αλλά απέναντι στην Πορτιμονένσε είχαν και σύμμαχο την τύχη για να την διατηρήσουν έτσι (1.29 – 1.33 xGoals).

Άργησε να βρει ρυθμό η αναμέτρηση, στο κλείσιμο του ημιχρόνου οι δύο ομάδες έχασαν από μία κλασική ευκαιρία. Η Εστορίλ επέστρεψε δριμύτερη από την ανάπαυλα, πίεσε για το γκολ και δικαιώθηκε, μέσα από ωραία συνεργασία. Εν συνεχεία δεν πλήρωσε την γκάφα του στόπερ της στο build up, με τον κίπερ Καρνέ (που είχε χάσει τη θέση βασικού) να κάνει σπουδαία απόκρουση. Ακολούθησε δικό της δοκάρι και σε φόρτωμα της περιοχής της στις καθυστερήσεις γλίτωσε σε τεράστια ευκαιρία των φιλοξενούμενων.

“Γνωρίζουμε ότι κάθε παιχνίδι έχει διαφορετική ιστορία. Θα αντιμετωπίσουμε μια Πόρτο που βρίσκεται σε μια πολύ δυνατή στιγμή της σεζόν και ξέρουμε ότι πρέπει να είμαστε στα καλύτερά μας.” δήλωσε ο κόουτς Σεάμπρα.

Επιστρέφει από τραυματισμό ο Γιόβιτς (εξτρέμ), κοντά στην επιστροφή τους οι μέχρι πρότινος τραυματίες Καμπάκο (στόπερ), Χολσγκρόουβ (μέσος).

ΕΣΤΟΡΙΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 10/12 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΠΟΡΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Βιζέλα. Με αυτογκόλ του Πέπε (17’) προηγήθηκε η Βιζέλα, αλλά στο 49’ έμεινε με 10 παίκτες. Οι Κονσεϊσάο (55’), Πεπέ (68’), Εβανίλσον (77’), Μαρτίνεθ (89’) γύρισαν το ματς για την Πόρτο.

Πολύ πιο δύσκολη, απ’ ότι λέει το τελικό σκορ, η τελευταία επικράτηση των “δράκων” (16/03), στην επιστροφή τους από τον πικρό αποκλεισμό από την Άρσεναλ. Η 3η σερί στη Liga Portugal με 12 γκολ σύνολο.

Απείλησαν με δύο μακρινά σουτ, πριν ο αρχηγός Πέπε υποπέσει σε απροσδόκητη για την εμπειρία του γκάφα στο 0-1 και άργησαν να συνέλθουν εν συνεχεία. Η αποβολή των φιλοξενούμενων άναψε τα “αίματα” και με παίκτη παραπάνω η Πόρτο ήταν καταιγιστική. Κατασκηνώθηκε στο τελευταίο τρίτο και ξόδεψε μεγάλες ευκαιρίες πριν γυρίσει το ματς, σκοράροντας και τα 4 τέρματα σε ροή αγώνα.

“Μετά την πρώτη πεντάδα, είναι η ομάδα με τα περισσότερα γκολ στη διοργάνωση. Από την τελευταία φορά που τους παίξαμε, έχουν περάσει 12 παιχνίδια και πάντα βάζουν γκολ. […] Δεν έχει νόημα να αρχίσουμε να κάνουμε κανενός είδους μελλοντολογίας, πρέπει να κερδίσουμε το ματς στο Εστορίλ και βλέπουμε.” δήλωσε ο κόουτς Κονσεϊσάο.

Επιπλέον, ενημέρωσε ότι ο Γκονσάλες (μέσος) ξεπέρασε τις ενοχλήσεις και θα ταξιδέψει. Δεν υπάρχουν νέα προβλήματα από τους διεθνείς, μακροχρόνιες οι απουσίες των τραυματιών Ζαϊντού (αρ. μπακ), Μαρκάνο (στόπερ).