*Προκριματικά του Euro 2024 που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας. Πενήντα τρεις ομάδες χωρίστηκαν σε δέκα ομίλους, την πρόκριση θα πάρουν οι δύο πρώτες αυτών. Η Γερμανία προκρίθηκε αυτόματα στα τελικά ως οικοδέσποινα και η Ρωσία αποκλείστηκε λόγω των εχθροπραξιών με την Ουκρανία.

*Στον πρώτο γύρο: Ολλανδία – Ελλάδα 3-0.

*Οκτώ ήττες σε δέκα ματς μετρά η Ελλάδα κόντρα στην Ολλανδία, η μοναδική νίκη της σ’ αυτή τη σειρά αγώνων σημειώθηκε εκτός έδρας σε φιλικό το 2016 (1-2).

*Η Ελλάδα είναι αήττητη στα τελευταία πέντε εντός έδρας ματς προκριματικών του Euro (4-1-0), στα τελευταία τέσσερα σκόραρε τουλάχιστον δύο γκολ.

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Euro 2024

ΕΛΛΑΔΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-0 επί της Ιρλανδίας. Το 0-1 ο Γιακουμάκης στο 20’, το 0-2 έκανε ο Μασούρας στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Και μόνο το γεγονός ότι ορίζει η ίδια την τύχη της σε όμιλο με Γαλλία και Ολλανδία, αποτελεί επιτυχία για την Ελλάδα. Έκανε την καλύτερη εμφάνιση της την Παρασκευή στο εκτός έδρας ματς με την Ιρλανδία, άπαντες έδειξαν να αντιλαμβάνονται την κρισιμότητα της στιγμής, υπήρξαν υψηλότατα επίπεδα συγκέντρωσης από όλους, δεν υστέρησε κανείς. Τρομερό το 0-1 του Γιακουμάκη, έπειτα από τέλεια σέντρα του Τσιμίκα, στην αντεπίθεση ήρθε το 0-2 λίγο πριν το ημίχρονο, εκεί «κλείδωσε» το ματς. Διαχειρίστηκε καλά την κατάσταση στο δεύτερο μέρος η Ελλάδα, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου.

Ήταν η τέταρτη νίκη σε έξι ματς, οι μοναδικές ήττες σημειώθηκαν κόντρα σε Γαλλία και Ολλανδία εντός έδρας, κόντρα στις ίδιες ομάδες εντός έδρας κλείνει η προκριματική φάση. Η Ελλάδα ορίζει την τύχη της, διότι αν κερδίσει σήμερα ανεβαίνει στο +6 απ’ την Ολλανδία και θα της αρκεί ένας πόντος στο τελευταίο ματς με τη Γαλλία, έτσι ώστε να προκριθεί ως δεύτερη στο Euro 2024. Προφανώς πρόκειται για δύσκολη αποστολή, καλείται να πάρει τέσσερις πόντους εναντίον δύο πιο ποιοτικών συνόλων, αλλά η ψυχολογία είναι με το μέρος της.

«Μας ενδιαφέρει μόνο η νίκη, όχι η διαφορά των γκολ. Είναι το μεγαλύτερο μας παιχνίδι. Έχουμε το μομέντουμ. Χρειαζόμαστε ισορροπία σε κάθε πτυχή. Μάθαμε πολλά στην Γαλλία και στην Ολλανδία και σε όλα τα ματς που παίξαμε. Έχουμε την αυτοπεποίθηση, είμαστε έτοιμοι. Ένα τέτοιο ματς όπως το αυριανό θα είναι όπως σε αυτά του Euro. Θέλω να δείξω ότι η Ελλάδα μπορεί να σταθεί», είπε ο κόουτς Πογιέτ, που μίλησε και για το πρώτο ματς με τους «οράνιε», που πήγε καταστροφικά για την ομάδα του: «Εκεί ήμασταν κατώτεροι, στη δύναμη, στο ένας εναντίον ενός, στην ταχύτητα, στο τακτικό κομμάτι. Προφανώς δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε όλα, όλα είναι θέμα μυαλού από τους παίκτες».

Σε αγωνιστικό επίπεδο, δεν αλλάζει τίποτα αναφορικά με τις απουσίες, ενώ το λογικό είναι να δούμε την ίδια ενδεκάδα σε σχέση με το ματς της Παρασκευής. Με δεδομένο ότι ο Κουρμπέλης έχει κάποια θέματα, ίσως επιλεχθεί ο Σιώπης για τη μεσαία γραμμή.

ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 5/8 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 6/7 NG ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 κόντρα στη Γαλλία. Το 0-1 ο Εμπαπέ στο 7’, το 0-2 έκανε ο ίδιος παίκτης στο 53’. Το 1-2 έκανε ο Χάρτμαν στο 83’ για την Ολλανδία.

«Υποκλίθηκε» στο μεγαλείο του Εμπαπέ το βράδυ της Παρασκευής, υπέστη μια ήττα που τη βάζει σε μπελάδες αναφορικά με την πρόκριση. Μπήκε χωρίς συγκέντρωση στο ματς, δέχτηκε γκολ πολύ νωρίς και κλήθηκε να «κυνηγά» μια ομάδα που βρίσκεται σε υψηλότερο επίπεδο, έβγαλε κάποιες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν προβλημάτισε τους Γάλλους. Οι «τρικολόρ» έκαναν το 0-2 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με τρομερό σουτ του Εμπαπέ, εκεί το ματς κρίθηκε οριστικά, η Ολλανδία μείωσε με τον Χάρτμαν στο 83’, αλλά δεν άξιζε κάτι περισσότερο.

Ο Κούμαν είχε επισημάνει ότι το σημαντικό ματς τη δυάδας του Οκτωβρίου είναι αυτό με την Ελλάδα, ωστόσο παρέταξε αμιγώς βασική ομάδα κόντρα στη Γαλλία. «Είναι ένα επικίνδυνο παιχνίδι. Η Ελλάδα ξαφνικά νιώθει ότι έχει μια ευκαιρία που δεν περίμενε. Πρέπει να είμαστε στα καλύτερά μας και υπάρχει εμπιστοσύνη. Πρέπει να παίξουμε για να νικήσουμε γιατί αν το κάνουμε αυτό, θα έχουμε κάνει ένα μεγάλο βήμα. Δεν είναι απλά ένα κανονικό παιχνίδι της φάσης των ομίλων. Τόσο για την Ελλάδα, όσο και για την Ολλανδία το αποτέλεσμα είναι τρομερά σημαντικό. Πρέπει να έχουμε ηρεμία και την κατοχή της μπάλας. Αυτό είναι το σημαντικό», είπε ο πολύπειρος κόουτς.

Η Ολλανδία παίζει για δύο αποτελέσματα, καθώς μπορεί να βρίσκεται στο -3 απ’ την Ελλάδα, αλλά κλείνει την προκριματική φάση κόντρα στις αποκλεισμένες και αδύναμες Ιρλανδία (εντός) και Γιβραλτάρ (εκτός), κάτι που σημαίνει ότι με δύο νίκες σ’ αυτά τα ματς θα είναι σίγουρα δεύτερη στον όμιλο. Αν ηττηθεί, θα πρέπει να κάνει δύο νίκες και να περιμένει ήττα της Ελλάδας απ’ τη Γαλλία.

Γνωστές οι απουσίες απ’ την περασμένη εβδομάδα, την Παρασκευή προστέθηκε και ο επιθετικός Φέγκχορστ, που αποχώρησε στο 38’ και σήμερα είναι αμφίβολος (ταξίδεψε κανονικά με την αποστολή). Αν δεν τα καταφέρει, το πιθανότερο είναι ότι τη θέση του θα πάρει ο Μάλεν. Συνεχίζει κάτω απ’ τα δοκάρια ο άπειρος Φερμπρούγκεν, βλέπει ενδεκάδα ο Βίφερ αντί του Ντε Ρόον.