*Τρίτος όμιλος της League C του Nations League. Συμμετέχουν οι Μολδαβία, Κόσοβο, Ελλάδα και Σλοβενία. Η πρώτη του ομίλου κερδίζει την άνοδο στη League B και συνεχίζει στα πλέι-οφ. Καθότι η League C έχει τέσσερις ομίλους και η League D μόλις δύο ομίλους, οι δύο ομάδες που θα υποβιβαστούν απ’ την πρώτη στη δεύτερη θα προκύψουν από διπλά παιχνίδια (μέσα-έξω).

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Ελλάδα πανηγύρισε τη νίκη στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα προγνωστικά Nations League (Κλικ Εδώ)

Ελλάδα – Μολδαβία στην Bet365

ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τέσσερις βαθμούς συγκέντρωσε μετά από δύο αγωνιστικές στον 3ο όμιλο της League C η Εθνική μας ομάδα. Αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς γκολ στην έδρα της Σλοβενίας κι έσπασε το ρόδι κόντρα στο Κόσοβο (2-1) στην Πρίστινα στις αρχές Σεπτεμβρίου. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 2′ με το γκολ του Λημνιού σε ένα, κατά τα άλλα, ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο. Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου έβαλαν βάσεις νίκης με τον Σιόβα (51′).

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να διαμορφώσουν το τελικό αποτέλεσμα οχτώ λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90′. Την Τετάρτη το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Φαν Σιπ επέστρεψε γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Αυστρία στο “Wörthersee” σε φιλική αναμέτρηση. Προβλημάτισε ανασταλτικά, ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να δημιουργήσει πολλούς κινδύνους στην αντίπαλη εστία. Αξίζει να σημειωθεί πως είχε μόλις μία ευκαιρία στον στόχο, όταν ο Φορτούνης σκόραρε με ψύχραιμο πλασέ στο 63′.

“Είναι παρελθόν ο αγώνας με την Αυστρία. Παραμένουμε συγκεντρωμένοι τώρα στον επόμενο αγώνα. Είναι μια νέα εξέταση, να δούμε αν θα περάσουμε το τεστ. Νιώθω σίγουρος όμως γιατί τα παιδιά δουλεύουν σκληρά και δείχνουν διάθεση”, υπογράμμισε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Φαν Σιπ. Την Τετάρτη η “γαλανόλευκη” υποδέχεται το Κόσοβο για την 4η αγωνιστική του 3ου ομίλου της League C.

Εθνική Ελλάδας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Βλαχοδήμος (Μπενφίκα), Διούδης (Παναθηναϊκός), Μπάρκας (Σέλτικ) – Αμυντικοί: Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ), Γιαννούλης (ΠΑΟΚ), Λαμπρόπουλος (Μπόχουμ), Ρότα (Φορτούνα Σίταρντ), Μιχαηλίδης (ΠΑΟΚ), Σβάρνας (ΑΕΚ), Κυριακόπουλος (Σασουόλο), Λυκογιάννης (Κάλιαρι), Χατζηδιάκος (Άλκμααρ) – Μέσοι: Κουρμπέλης (Παναθηναϊκός), Μπουχαλάκης (Ολυμπιακός), Μάνταλος (ΑΕΚ), Ζέκα (Κοπεγχάγη), Φορτούνης (Ολυμπιακός) – Επιθετικοί: Μπακασέτας (Αλάνιασπορ), Κουλούρης (Τουλούζ), Παυλίδης (Βίλεμ), Φούντας (Ραπίντ Βιέννης), Λημνιός (Κολωνία), Τζόλης (ΠΑΟΚ), Πέλκας (Φενερμπαχτσέ)

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας με 2-1 από την Αυστρία σε φιλικό. Ο Φορτούνης άνοιξε το σκορ στο 63′, προτού οι γηπεδούχοι ανατρέψουν τα δεδομένα μέσα σε τρία λεπτά (77′, 80′).

ΕΛΛΑΔΑ Στατιστικά

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της (bet365 παίξε νόμιμα)

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 +21 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΜΟΛΔΑΒΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά τον βαθμό που απέσπασε επί του Κοσόβου (1-1 εντός), η Μολδαβία δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σλοβενίας (1-0 εκτός) στην 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου της League C. Οι γηπεδούχοι είχαν τον καθολικό έλεγχο της αναμέτρησης, στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησαν πολλούς κινδύνους σκοράροντας μόλις μία φορά με τον Μποχάρ (28′).

Η Μολδαβία ισορρόπησε στο δεύτερο, καταφέρνοντας να κρατήσει μακριά από τα καρέ της τους ποδοσφαιριστές της Σλοβενίας, η οποία έφτασε σε μία δίκαιη νίκη. Πριν από τέσσερις μέρες το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Φιράτ γνώρισε τον διασυρμό με 6-0 από την τέσσερις φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια Ιταλία στο “Artemio Franchi”.

“Είμαι πραγματικά απογοητευμένος, δεν έχω γνωρίσει ποτέ μία τόσο μεγάλη σε έκταση ήττα στην καριέρα μου. Ζητώ συγγνώμη από τους φιλάθλους, τουλάχιστον 4-5 ποδοσφαιριστές δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα. Θα πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα για την αναμέτρηση με την Ελλάδα”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Μολδαβίας, η οποία θα υποδεχτεί την Σλοβενία την Τετάρτη για την 4η αγωνιστική του 3ου ομίλου της League C.

Εθνική Μολδαβίας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Κοσέλεφ (Φορτούνα Σιτάρντ), Σεμποτάρι (Πετρολούλ), Ναμάσκο (Κέσλα) – Αμυντικοί: Γκράουρ (Άστρα), Πόσμακ (Σέριφ), Άρμας (Βολουντάρι), Ράκου (Πετροκούμπ), Πλάτιτσα (Πετροκούμπ), Ρεάμπτσιουκ (Πάσος Φερέιρα), Μούντρατς (Σλάβια Μοζίρ), Κράτσιουν (Χόνβεντ), Μαραντίτσι (Τσέλιε), Επουρεάνου (Μπασακσεχίρ) – Μέσοι: Ράτσα (Κίντια), Κότσιουκ (Σαμπάχ), Ιονίτσα (Μπενεβέντο), Σουβόροφ (Στ. Γκεόργκε), Καϊμάκοφ (Ολίμπια Λιουμπλιάνα), Καρπ (Ούφα) – Επιθετικοί: Νικολεάσκου (Ντουνάισκα), Νταμάσκαν (Βααλβάικ), Μιλιντσεάνου (Βαντούζ)

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας με 6-0 από την Ιταλία σε φιλικό. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο (18′, 23′, 30′, 37′ αυτ., 45′), με τον Μπεράρντι να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 72′.