6η αγωνιστική

*Η Έλφσμποργκ επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Σίριους.

*No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-2 από τη Νόρκεπινγκ, για το πρωτάθλημα. Παρότι πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Μπαϊντού (30′) και Χέντλουντ (45’+2), στην πορεία δέχθηκε την ολική ανατροπή (57′, 61′, 74′, 84′).

Από την τρίτη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Έλφσμποργκ, μετά και από εκείνες κόντρα σε Χάμαρμπι (3-0 εκτός) και Κάλμαρ (1-2 εντός). Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζίμι Τελίν φιλοξενήθηκε από τη Νόρκεπινγκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 4-2. Είχε τον πλήρη έλεγχο μέχρι την ανάπαυλα και ευτύχησε να πάρει σαφές προβάδισμα δυο τερμάτων. Δεν επέστρεψε ποτέ όμως από τα αποδυτήρια και το “πλήρωσε” με το χειρότερο δυνατό τρόπο.

Παραμένει έτσι στους τέσσερις βαθμούς μετά τις πέντε πρώτες αγωνιστικές, έχοντας πανηγυρίσει μόλις μια νίκη μέχρι τώρα, αυτή στην έδρα της Βαστέρας (0-1). Εκτός μάχης βρίσκεται μόνο ο τραυματίας Γκούσταφ Χένρικσον.

Έλφσμποργκ Στατιστικά

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΙΡΙΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μπρομαποϊκάρνα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 51′, για να ισοφαρίσει οκτώ λεπτά μετά με τον Μίλεσκογκ. Έπαιζε με παίκτη περισσότερο από το 54ο λεπτό.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Σίριους. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστερ Ματίασον φιλοξενήθηκε από τη Μπρομαποϊκάρνα, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε να “κυνηγάει” στο σκορ με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Λίγο αργότερα όμως απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και είχε άμεση απάντηση. Πίεσε και για την ανατροπή, αλλά δεν το κατάφερε.

Πρώτος βαθμός μετά τις δυο ήττες που υπέστη από Τζουργκάρντεν (2-0 εκτός) και Βάρναμο (0-1 εντός). Έφτασε έτσι τους επτά συνολικά μέχρι τώρα και ευελπιστεί σε άμεση αντίδραση. Δεν αναφέρθηκαν πιθανά αγωνιστικά προβλήματα.