7η αγωνιστική.

ΕΞΤΡΕΜΑΔΟΥΡΑ

Με εμφατικό τρόπο συνοδεύτηκε η πρώτη νίκη της Εξτρεμαδούρα, η οποία κέρδισε με 4-1 τη Ράγιο Μαχαδαχόντα στη Μαδρίτη. Έπαιξε έξυπνα και έδωσε πολύ χώρο στην αντίπαλο, εκμεταλλεύτηκε τα κενά της πίσω στην άμυνα και πήγε με σοβαρό προβάδισμα στα αποδυτήρια (0-2). Στην επανάληψη έκανε το 0-3 στο 63’, δέχθηκε τη μείωση με πέναλτι στο 69’ (1-3), για να τελειώσει οριστικά το παιχνίδι στις καθυστερήσεις με τέταρτο τέρμα (1-4 στο 92’).

Είχαν προηγηθεί τέσσερις διαδοχικές ήττες για την Εξτρεμαδούρα, αυτές από τις Λα Κορούνια (0-1), Σπόρτινγκ Χιχόν (2-0), Γρανάδα (1-3) και Λας Πάλμας (1-2), μετράει επίσης μια ισοπαλία στην πρεμιέρα με την Οβιέδο (1-1 εκτός έδρας). Αξίζει να σημειωθεί, ότι σε κανένα παιχνίδι μέχρι στιγμής δεν κράτησε απαραβίαστη την εστία της. Βρίσκεται στις χαμηλές θέσεις της κατάταξης και μοναδικός στόχος είναι η αποφυγή του υποβιβασμού. Παραμένουν στα πιτς οι Μπόρχα Γκαρθία (Αμυντικός), Τιένθα (Μέσος, 1, 0) και Μπαρέρα (Μέσος, 5, 1), νέα απώλεια ο Καπέλ (Μέσος, 3, 0). Αντίθετα, επιστρέφουν οι Τσούλι (Μέσος, 5, 1) και Πάρδο (Αμυντικός, 5, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για την Εξτρεμαδούρα 4-1 επί της Ράγιο Μαχαδαχόντα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan)

Το Εξτρεμαδούρα – Έλτσε παίζει στον Stoiximan

ΕΛΤΣΕ

Από την άλλη πλευρά, η Έλτσε στάθηκε όρθια στο «Ταρτιέρε», παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 με την Οβιέδο. Προηγήθηκε από κόρνερ στο 5’ (0-1) και είχε ένα καλό δεκάλεπτο να βρει ακόμη ένα γκολ. Στη συνέχεια είδε την αντίπαλο να ισορροπεί την κατάσταση και δέχθηκε την ισοφάριση πάλι από κόρνερ στο 24’ της συνάντησης (1-1). Μοιρασμένο παιχνίδι στην επανάληψη, οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, με την Έλτσε να τελειώνει το παιχνίδι με διπλάσιες και τελικές από την Οβιέδο (8-20).

Δεύτερη σερί ισοπαλία για την Έλτσε, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε με τη Μαγιόρκα (1-1 εντός έδρας), παρέμεινε ακόμη χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα (0-4-2), ούσα στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης. Στο μεταξύ, ο πρόεδρος Ντιέγκο Γκαρθία έκανε γνωστό, ότι ήρθε σε συμφωνία με επενδυτικό γκρουπ, το οποίο θα βάλει 1.3 εκατ. ευρώ στην ομάδα. Δίνει τεράστια έμφαση στα αμυντικά της καθήκοντα η Έλτσε, εξ ου και τα έξι διαδοχικά Under 2.5 μέχρι στιγμής. Επιστρέφουν οι Ζότκο (Αμυντικός) και Τσάβι Τόρες (Μέσος, 3, 0) και Μανού (Αμυντικός, 5, 0). Παραμένουν στα πιτς οι Χοσάν Φερνάντεθ (Μέσος, 4, 0) και Άλεξ Γκονσάλες (Αμυντικός, 3, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Οβιέδο.

Στατιστικό: Under 2.5 τα πέντε απ’ τα έξι φετινά παιχνίδια στο πρωτάθλημα.