ΤΣΟΝΓΚΙΝΓΚ

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα έδωσε η Τσονγκίνγκ, η οποία γνώρισε την ήττα με 3-2 από τη Λιαονίνγκ, εκτός έδρας. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 6’, ισοφάρισε άμεσα στο 22’. Πέρασε μπροστά στην επανάληψη, με εύστοχο χτύπημα στο 53’ της συνάντησης, ωστόσο στη συνέχεια κατέρρευσε από την υπερπροσπάθεια και έχασε το παιχνίδι μέσα σε δύο λεπτά (62’, 64). Τρίτη σερί ήττα, και έντεκα συνεχόμενα παιχνίδια που αγνοεί το «τρίποντο» (0-6-5), έπεσε για πρώτη φορά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συλλέξει εννιά βαθμούς, αλλά ισοβαθμεί μ’ άλλες τρεις ομάδες. Έχει κερδίσει μόνο στην πρεμιέρα την πρωτοπόρο Κουανγκτσόου Εβεργκράντε (2-1 εντός έδρας). Στο 0-3-3 το σερί της στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις στην έδρα της. Αξίζει να αναφερθεί ότι οι πέντε από τις έξι ήρθαν Under 2.5.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από τη Λιαονγίνγκ.

Στατιστικό: 5/6 Under 2.5 μετράει η Τσονγκίνγκ στα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΧΑΝΓΚΤΣΟΟΥ

Από την άλλη πλευρά η Χανγκτσόου έδωσε και αυτή με τη σειρά της συνέχεια στις κακές εμφανίσεις, καθώς γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Κουανγκτσόου ΡΦ, εντός έδρας. Δυναμικό ξεκίνημα, έπαιζε και με παίκτη παραπάνω από το 21’, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε, δέχθηκε το 1-0 πριν το κλείσιμο του πρώτου μέρους και στην επανάληψη εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων. Συμπλήρωσε εννιά αγωνιστικές που αγνοεί τη νίκη (0-3-6). Βρίσκεται στην 13η θέση της, ισοβαθμώντας με ακόμη τρεις ομάδες στους εννιά βαθμούς. Αξίζει να αναφερθεί ότι στις τέσσερις από τις πέντε φετινές εξόδους της, δεν κατάφερε να πετύχει γκολ. Συμπλήρωσε κάρτες ο Γκαμπιονέτα (ΜΕ 12/0), δεύτερο σερί εκτός ο Ζάο Γιουχάο (ΑΜ 8/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-0 από τη Κουανγκτσόου ΡΦ.

Στατιστικό: Πέντε σερί Under 2.5 μετράει η Χανγκτσόου στις φετινές της εξόδους.