*Αγώνας ρεβάνς για την ημιτελική φάση στο Γιουρόπα Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Η Μαρσέιγ δεν επικράτησε σε κανένα από τα οκτώ παιχνίδια κόντρα σε ιταλικές ομάδες, στα οποία είχε τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Μαρσέιγ – Αταλάντα 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Σαλερνιτάνα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 18ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα των Σκαμάκα (57′) και Κουπμάινερς (63′).

Αήττητο σερί πέντε αγώνων για την Αταλάντα σε όλες τις διοργανώσεις, με τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία. Την περασμένη Δευτέρα, η ομάδα του Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι φιλοξενήθηκε από τη Σαλερνιτάνα, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Αγωνίστηκε με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση της, χρησιμοποιώντας ορισμένους αναπληρωματικούς παίκτες και βρέθηκε στο “κυνήγι” του σκορ από νωρίς. Δεν κατάφερε να βρει αντίδραση μέχρι την ανάπαυλα, ενώ με την επιστροφή από τα αποδυτήρια και ορισμένες αλλαγές που έγιναν κατάφερε να κάνει πολύ γρήγορα την ανατροπή, αποφεύγοντας έτσι πιθανή απώλεια.

Τρίτο διαδοχικό τρίποντο, μετά και από εκείνα που προηγήθηκαν κόντρα σε Μόντσα (1-2 εκτός) και Έμπολι (2-0 εντός). Μοιράζεται έτσι την πέμπτη θέση της κατάταξης με τη Ρόμα, της οποίας και υπερτερεί, έχοντας παράλληλα και παιχνίδι λιγότερο, ενώ θα την υποδεχθεί την ερχόμενη Κυριακή (12/05). Ηττήθηκε δυο φορές στα 15 τελευταία ματς μπροστά στο κοινό της, στα οποία είχε ακόμη έντεκα νίκες και δυο ισοπαλίες.

Την περασμένη εβδομάδα, κατάφερε να φύγει αλώβητη από τη Μασσαλία, μετά και το 1-1 που απέσπασε στην έδρα της Μαρσέιγ, στο πρώτο μεταξύ τους. Οπότε και ψάχνει τώρα τη νίκη που θα τη στείλει στον τελικό. Αυτή είναι η πρώτη φορά με το 1988 που φτάνει στα ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Στον προηγούμενο γύρο, έκανε την έκπληξη, αφήνοντας εκτός τη Λίβερπουλ (0-3 εκτός, 1-0 εντός).

“Είναι ίσως το πιο σημαντικό παιχνίδι στην ιστορία της Αταλάντα. Ελπίζουμε ότι θα καταφέρουμε να πάρουμε την πρόκριση στον τελικό, κάτι που αν συμβεί θα είναι κάτι το μοναδικό”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο Ιταλός τεχνικός. Υπολογίζεται κανονικά ο αμυντικός Χίεν, που δεν έπαιξε στο ματς της Γαλλίας λόγω τιμωρίας.

Αταλάντα Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αταλάντα, για το Γιουρόπα Λιγκ. Βρέθηκε πίσω στο 11ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 20′ με τον Εμπεμπά.

Όπως η αποψινή της αντίπαλος, έτσι και η Μαρσέιγ κατάφερε να παραμείνει αήττητη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της, έχοντας μια νίκη και τέσσερις ισοπαλίες. Στο τελευταίο παιχνίδι της, την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Ζαν-Λουίς Γκασέ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της, μένοντας στο 1-1 με την Αταλάντα.

Δεν ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς. Παρόλα αυτά, είχε άμεση αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει γρήγορα. Άνοιξε αρκετά το παιχνίδι στην πορεία, με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές. Η ίδια πάντως είδε να ακυρώνεται δεύτερο τέρμα στο 64ο λεπτό, ενώ λίγο αργότερα είχε και δοκάρι.

Ταξίδεψε τώρα στο Μπέργκαμο, με μοναδικό στόχο το διπλό, που θα τη στείλει στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ. Επέστρεψε στα ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετά τη σεζόν 2021-22, τότε στο Κόνφερενς Λιγκ, ενώ η τελευταία φορά που έφτασε μέχρι εδώ στο Γιουρόπα Λιγκ ήταν το σεζόν 2017-18, παίρνοντας παράλληλα και την πρόκριση στον τελικό, όπου και ηττήθηκε με 0-3 από την Ατλέτικο Μαδρίτης. Στον προηγούμενο γύρο, απέκλεισε στα πέναλτι τη Μπενφίκα.

Δεν είχε υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα Γαλλίας, το περασμένο Σαββατοκύριακο, με την ομοσπονδία να αναβάλλει το εκτός με τη Ρεμς για την 32η αγωνιστική, το οποίο είναι προγραμματισμένο για τις 15 του μηνός. Την ερχόμενη Κυριακή (12/05), θα υποδεχθεί τη Λοριάν, τη στιγμή που είναι στο -5 από την εξάδα και τις ευρωπαϊκές θέσεις.

“Δουλέψαμε σε πολλά πράγματα, όπως δουλέψαμε αρκετά και στα πέναλτι. Αν βάζαμε 2-3 λεπτομέρειες στο πρώτο παιχνίδι, μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη, αλλά είμαστε ακόμη στο ημίχρονο. Τώρα, θα είναι ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι, σε μια δύσκολη έδρα και με μια εξαιρετική αντίπαλο. Θα πρέπει να αμυνθούμε σωστά σε όλη τη διάρκεια”, δήλωσε ο κόουτς Γκασέ.