* Ημιτελικός

* Αγώνας ρεβάνς, στο 1ο παιχνίδι: Ρόμα – Λεβερκούζεν 0-2

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στα περσινά ημιτελικά του Europa League η Ρόμα απέκλεισε τη Λεβερκούζεν με συνολικό σκορ 1-0, νίκη εντός έδρας.

* Η Λεβερκούζεν έχει ρεκόρ 6-6-14 απέναντι σε ιταλικές ομάδες, 4-3-5 εντός έδρας.

* Η Ρόμα έχει ρεκόρ 11-4-16 απέναντι σε γερμανικές ομάδες, 2-2-11 εκτός έδρας.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-5) επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Ο Τσάκα (12’) άνοιξε το σκορ για τη Λεβερκούζεν, ο Εκιτικέ (32’) ισοφάρισε για την Άιντραχτ και οι Σικ (44’), Παλάσιος με πέναλτι (58’), Φρίμπονγκ (77’), Μπονιφάς με πέναλτι (89’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Συνεχίζει να γράφει ένδοξη ιστορία η ομάδα του Αλόνσο, δεν επηρεάστηκε από το ταξίδι στην Ρώμη και με μία ακόμη μεστή εμφάνιση την Κυριακή έφτασε τα 48 σερί παιχνίδια δίχως ήττα, ισοφαρίζοντας το πανευρωπαϊκό ρεκόρ της Μπενφίκα από το 1965!

Τρομερά αποτελεσματική στην Φρανκφούρτη, σκόραρε 5 φορές σε μόλις 9 τελικές προσπάθειες (7 εντός εστίας) και 2.68 xGoals. Εντυπωσιακό το τελείωμα του Τσάκα για να εξαργυρωθεί το δυνατό της μπάσιμο στο ματς. Κόντρα στην ροή του ματς ισοφάρισε η Άιντραχτ, η οποία ακολούθως έχασε τετ α τετ για την ανατροπή, αλλά η πίεση της Λεβερκούζεν αποκατέστησε το προβάδισμα πριν την ανάπαυλα.

Η Άιντραχτ απείλησε πρώτη στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το κερδισμένο πέναλτι του Τέλα για το 1-3 ουσιαστικά τέλειωσε το ματς. Στην αντεπίθεση έκανε το 1-4 ο Φρίμπονγκ, ο οποίος κέρδισε και το δεύτερο πέναλτι.

Πριν τρεις ημέρες στο Ολίμπικο είχε ταραχώδες ξεκίνημα η Λεβερκούζεν, απειλήθηκε στο πρώτο 20λεπτο, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά έβρισκε χώρους και δεν πλήρωσε την αστοχία του Φρίμπονγκ. Μέσα στις φάσεις των γκολ ο Γκριμάλδο, πολύ καλό παιχνίδι από τον Βιρτς, απίθανο το τελείωμα του Άντριχ για το 0-2. Ξεκουράστηκαν και οι τέσσερις προαναφερθέντες την Κυριακή.

“Είναι ένα κορυφαίο παιχνίδι, είναι μία μεγάλη στιγμή. Δεν έχουμε ξεχάσει τον πόνο από τον περσινό αποκλεισμό (από την Ρόμα). Θα πρέπει να το χρησιμοποιήσουμε αυτό για να πανηγυρίσουμε αυτή την φορά.” δήλωσε ο κόουτς Αλόνσο.

Με πλήρες οπλοστάσιο για την αποψινή ρεβάνς ο Βάσκος, εκτός ευρωπαϊκής λίστας βρίσκονται οι αναλώσιμοι Μπάμπα (μέσος), Φοσού-Μενσά (δεξί μπακ).

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 8/10 τελευταία εντός έδρας

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 5 τελευταία εντός για το Europa League

ΡΟΜΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Γιουβέντους. Ο Λουκάκου (15’) άνοιξε το σκορ για την Ρόμα και ο Μπρέμερ (31’) ισοφάρισε για τη Γιουβέντους.

Αρχίζει να ξεφουσκώνει η αντεπίθεση των “τζιαλορόσι” στην Serie Α αν και το πρόγραμμα του τελευταίου μήνα ήταν ιδιαιτέρως απαιτητικό. Μετά την τελευταία ισοπαλία έπεσαν εκτός 5αδας και την Κυριακή τους περιμένει “τελικός” στο Μπέργκαμο για μία θέση στο επόμενο Champions League.

Εκρηκτικό το ξεκίνημα του ντέρμπι με τη Γιουβέντους, οι Ρωμαίοι απάντησαν με δοκάρι στη μεγάλη ευκαιρία του Βλάχοβιτς μέσα στο πρώτο 10λεπτο, πριν ο Λουκάκου εξαργυρώσει την πίεση για το 1-0. Σε δεύτερο χρόνο από στατική φάση ισοφάρισε η Γιουβέντους, η οποία είχε γεμάτο δοκάρι για ανατροπή στο ξεκίνημα της επανάληψης και ήταν συνολικά πιο απειλητική σε όλο το δεύτερο μέρος. Μέχρι τις καθυστερήσεις όταν ο Έιμπραχαμ απέτυχε από ευνοϊκή θέση.

Με τεράστια ευκαιρία του Άγγλου φορ έκλεισε και το παιχνίδι της περασμένης Πέμπτης απέναντι στους Γερμανούς, με το τελικό σκορ να αδικεί την προσπάθεια της Ρόμα (1.46 – 2.11 xGoals). Το πιεστικό της ξεκίνημα δεν καρποφόρησε, ο Λουκάκου σημάδεψε το δοκάρι και λίγο αργότερα ο Κάρσντορπ έκανε παιδικό λάθος για το 0-1 που επηρέασε φανερά την ψυχολογία της ομάδας του. Ακολούθως υπήρξαν αρκετά προβλήματα στο transition της Λεβερκούζεν.

“Θα πρέπει να συνεχίσουμε να ψάχνουμε γκολ. Πιστεύουμε ότι μπορούμε να το κάνουμε. Ξέρουμε ότι θα είναι δύσκολο, αλλά ήρθαμε εδώ για να κερδίσουμε.” δήλωσε ο κόουτς Ντε Ρόσι, ο οποίος στο κυριακάτικο παιχνίδι έκανε 5 αλλαγές στην αρχική του 11αδα, οι τέσσερις εξ αυτών στην άμυνα.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Ντιμπάλα (μέσος) επέστρεψε στις προπονήσεις, ταξίδεψε στο Λεβερκούζεν, αλλά δεν είναι δεδομένη η συμμετοχή του στην 11αδα. Επιστρέφει στο δεξί άκρο της άμυνας ο Τσελίκ που ήταν τιμωρημένος στον πρώτο ημιτελικό, ενώ εκτός ευρωπαϊκής λίστας βρίσκονται οι Κρίστενσεν (δεξί μπακ), Χούισεν (στόπερ).