*Στον πρώτο γύρο: Σαμπντόρια – Βενέτσια 1-2

*2-3 γκολ στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε (4-1) από τη Λεβερκούζεν σε φιλικό.

Πέρασε μία μίνι περίοδο ντεφορμαρίσματος που, ευτυχώς για αυτή, ολοκληρώθηκε με τη χειμερινή διακοπή της Σέριε Β. Η Βενέτσια αγνοεί τη νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές (0-2-2) και προέρχεται από ισοπαλία στην έδρα της Φεραλπισάλο (2-2). Υπέστη μία ήττα στο “Pierluigi Penzo” σε έξι αγωνιστικές από τη Σουντιρόλ (3-2) στις 16 Δεκεμβρίου, στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία.

Σε όλες πέτυχε τουλάχιστον από δύο γκολ, μη καταφέρνοντας να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν. Την τελευταία φορά που υποδέχτηκε τη Σαμπντόρια ηττήθηκε με 2-0 τον Μάρτιο 2022. “Πρέπει να κοιτάμε μόνο τους εαυτούς μας. Θα ψάξουμε για ευκαιρίες στο μεταγραφικό παζάρι”, ανέφερε ο προπονητής Βανόλι.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 3,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Μπάρι. Ο Σίμπιλι έκανε το 1-0 στο 79′, απάντησαν οι γηπεδούχοι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Εσπόσιτο. Με δέκα ολοκλήρωσε η Μπάρι λόγω αποβολής του Μενέζ (90+5′).

Αν και δημιούργησε συνολικά 23 ευκαιρίες έχοντας και δοκάρι με τον Εσπόσιτο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Σαμπντόρια χρειάστηκε ένα γκολ αυτού στην εκπνοή των καθυστερήσεων για να αποφύγει την ήττα από την Μπάρι στο “Luigi Ferraris” πριν πέσει η αυλαία του 2023. Παρουσιάζεται αρκετά ανταγωνιστική μακριά από το εν λόγω γήπεδο έχοντας απολογισμό 3-3-3 (διαφορά γκολ 11-12) σε εννέα αγωνιστικές.

“Ταλαιπωρούμαστε πάρα πολύ από τραυματισμούς, αλλά δεν πρέπει να λυπόμαστε τους εαυτούς μας. Πρέπει να ανεβάσουμε ακόμα περισσότερο τον πήχη”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής των “μπλουτσερκιάτι” Πίρλο. Μακρά η λίστα απόντων για τον άλλοτε “μαέστρο”, μεταξύ αυτών βρίσκεται και ο Εσπόσιτο. Στην αποστολή επέστρεψε ο Μπαρέκα.