Στον πρώτο γύρο: Μάιντς – Λεβερκούζεν 2-3

* Η Μάιντς αδυνατεί να σκοράρει στα πέντε από τα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Μάιντς δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα πέντε από τα έξι τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Λεβερκούζεν σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας (Κλικ Εδώ)

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Βαριά εντός έδρας ήττα με 4-2 γνώρισε μεσοβδόμαδα η Λεβερκούζεν από την Ατλέτικο Μαδρίτης, στο πλαίσιο της πρώτης αναμέτρησης των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο σκοράροντας με τους Σαούλ (17’) και Γκρίεζμαν (25’). Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 48’ με τον Μπελαραμπί, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Γκαμεϊρό έκανε το 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η Λεβερκούζεν μείωσε στο 67’ με αυτογκόλ του Σάβιτς, προτού ο Τόρες διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση στο 86’ με κεφαλιά. Στο πρωτάθλημα μετά τις δύο σερί ήττες που γνώρισε από τις Γκλάντμπαχ (3-2 εντός έδρας) και Αμβούργο (1-0 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Σμιντ επικράτησε των Άιντραχτ Φρανκφούρτης (3-0 εντός έδρας) και Άουγκσμπουργκ (3-1 εκτός έδρας).

Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μπελαραμπί στο 23’, ενώ στο 40’ ο Τσιτσαρίτο διπλασίασε τα τέρματά τους. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 60’ ο Κορ μείωσε σε 2-1 για τους γηπεδούχους. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Τσιτσαρίτο με το δεύτερο προσωπικό γκολ του πέντε λεπτά αργότερα. Στις έξι τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «ασπιρίνες» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν δύο νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες. Στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκε goal-goal. Την ποινή τιμωρίας του εξέτισε ο Τοπράκ, ο οποίος επιστρέφει στο κέντρο της αμυντικής γραμμής της Λεβερκούζεν.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 4-2 γνώρισε η Λεβερκούζεν από την Ατλέτικο Μαδρίτης, στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα επτά από τα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Λεβερκούζεν για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Λεβερκούζεν – Μάιντς

ΜΑΪΝΤΣ

Μόλις μία νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Μάιντς στις έξι τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, αυτή με αντίπαλο την Άουγκσμπουργκ (2-0 εντός έδρας) στις 10 του μηνός. Στις υπόλοιπες το συγκρότημα του Σμιντ σημείωσε δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Την προηγούμενη βδομάδα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Βέρντερ Βρέμης, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 16’ με τον Γκνάμπρι. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε επτά λεπτά αργότερα ο Ντιλέινι. Χωρίς νίκη παραμένει η Μάιντς στις επτά τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και έξι ήττες. Στις πέντε δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

Πριν από τρία χρόνια, και πιο συγκεκριμένα την 1η Μαρτίου του 2014 χρονολογείται η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Μάιντς επί της Λεβερκούζεν σε όλες τις διοργανώσεις (1-0). Για μία θέση στο αριστερό άκρο της αμυντικής γραμμής στη σημερινή αναμέτρηση κόντρα στις «ασπιρίνες» ανταγωνίζονται οι Μπούσμαν και Μπροσίνσκι, με τον πρώτο να συγκεντρώνει περισσότερες πιθανότητες να πάρει φανέλα βασικού. Τις θέσεις στα δύο επιθετικά άκρα της Μάιντς διεκδικούν οι Οζτουνάλι, Ντε Μπλάσις και Ζάιρο Σαμπέριο. «Θα αντιμετωπίσουμε μία κορυφαία ομάδα. Θα πρέπει να παλέψουμε για κάθε μπαλιά στον αγωνιστικό χώρο», τόνισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Μάιντς, Μάρτιν Σμιντ.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Μάιντς από τη Βέρντερ Βρέμης, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Μάιντς γνώρισε την ήττα στα έξι τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Interwetten)