*Στον πρώτο γύρο: Βιτορούλ – Άστρα 2-2

ΑΣΤΡΑ

Την τέταρτη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε στο τελευταίο παιχνίδια της η Άστρα, μετά και από αυτές κόντρα σε Βολουντάρι (1-2), Στεάουα (1-0) και Γκαζ Μετάν (0-1). Η ομάδα του Μάριους Σουμούντικα φιλοξένησε την Τάργκου, κόντρα στην οποία κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 28ο λεπτό ο Σέτο, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του. Με τη νίκη της αυτή, έφτασε τους 32 βαθμούς συνολικά, ούσα και στην έβδομη θέση. Παράλληλα, με 22 τέρματα στο ενεργητικό της, διαθέτει μια από τις χειρότερες επιθέσεις της κατηγορίας. Σε έντεκα εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα, η πρωταθλήτρια Ρουμανίας μετράει πέντε νίκες, δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Για ακόμη ένα παιχνίδι, ο Σουμούντικα θα έχει όλους τους παίκτες στη διάθεσή του. Η αναμέτρηση της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην Ιάσι, είχε αναβληθεί λόγω της ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου και αναμένεται να πραγματοποιηθεί στις 2 Μαρτίου (20:00).

Την Πέμπτη, η Άστρα φιλοξένησε την Γκενκ, για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στη φάση των “32” του Γιουρόπα Λιγκ. Αν και βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, εν τέλει κατάφερε να “απαντήσει” ισάριθμες φορές, με τον Μπουντέσκου να κάνει το 1-1 στο 43ο λεπτό και τον Σέτο να ισοφαρίζει για το τελικό 2-2 στο 90′ και να κρατάει ζωντανή την ομάδα του για την πρόκριση. Ωστόσο, στον επαναληπτικό του Βελγίου (23/02) αναμένεται να έχει δύσκολο έργο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Γκενκ για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

ΒΙΤΟΡΟΥΛ

Αήττητη παραμένει εδώ και οκτώ αγωνιστικές η Βιτορούλ, η οποία μετράει εφτά νίκες και μια ισοπαλία σε αυτό το σερί της. Την τελευταία αγωνιστική, η ομάδα του Γκεόργκε Χάτζι φιλοξένησε την Παντούρι, της οποίας και επικράτησε με 3-0. Το σκορ άνοιξε στο 30′ ο Ιάνκου, με τον Τσίτου να κάνει δυο τα τέρματα της ομάδας του, εφτά λεπτά αργότερα, από το σημείο του πέναλτι. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 81ο λεπτό ο Κομάν. Αυτή ήταν και η έβδομη διαδοχική νίκη της, με την οποία η Βιτορούλ έφτασε τους 48 βαθμούς και βρίσκεται στην πρώτη θέση, ούσα έξι βαθμούς πάνω από την Στεάουα. Παράλληλα, διαθέτει μια από τις καλύτερες επιθέσεις (34 τέρματα) και άμυνες (20 τέρματα) της κατηγορίας. Εξί νίκες, μια ισοπαλία και ρέσσερις ήττα ο εκτός έδρας απολογισμός της μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα, εχοντας επικρατήσει στις τρεις τελευταίες εξόδους της. Από το σημερινό παιχνίδι θα απουσιάσει ο τραυματίας Άλεξ Νίμελι (ΕΠ 18/4), καθώς και ο τιμωρημένος Σορίν Ραντόι (ΑΜ 2/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Παντούρι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.