*Η Γιουνάιτεντ κέρδισε μόλις δύο απ’ τα τελευταία 10 ντέρμπι με την Άρσεναλ ανεξαρτήτως έδρας στην Πρέμιερ Λιγκ (2-3-5).

*Έρχονται από 8/12 μεταξύ τους Over 2.5 + G/G ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΑΡΣΕΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στη Φούλαμ. Το 0-1 ο Περέιρα στο πρώτο λεπτό, ισοφάρισε ο Σάκα με πέναλτι στο 70’, το 2-1 ήρθε απ’ τον Ενκετιά στο 72’. Ισοφάρισε ο Παλίνια στο 87’, με δέκα παίκτες απ’ το 83’ η Φούλαμ.

Πρώτη γκέλα φέτος για την Άρσεναλ, που έμεινε στο εντός έδρας 2-2 με τη Φούλαμ. Ξεκίνησε το ματς με γκολ «δώρο» στον αντίπαλο, έπειτα από λάθος του Σάκα, σπατάλησε όλο το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο σε φλυαρία και μακρινά σουτ. Στο δεύτερο μέρος ήταν πιο απειλητική, ισοφάρισε με πέναλτι του Σάκα και βρήκε το 2-1 σε φάση που απ’ τη Φούλαμ διαμαρτυρήθηκαν για μη τήρηση του fair play. Ωστόσο, ήταν απρόσεκτη σε κόρνερ στο 87’, είχε αργή αντίδραση και το «πλήρωσε» με το 2-2. Στο φινάλε θα μπορούσε ακόμη και να χάσει, όπως και να κερδίσει.

Πρώτη απώλεια μετά το εκτός έδρας 1-0 επί της Κρίσταλ Πάλας και το εντός έδρας 2-1 επί της Νότιγχαμ Φόρεστ, κοινός παρανομαστής αυτών των αποτελεσμάτων η έλλειψη αποτελεσματικότητας στην τελική προσπάθεια, γι’ αυτό και αμφότερες οι νίκες ήταν οριακές. Επιστρέφει ο Τομιγιάσου (Αμυντικός, 2), χθεσινά δημοσιεύματα απ’ την Γκάνα έκαναν λόγο για σοβαρό τραυματισμό του μέσου Πάρτεϊ, που θα μείνει εκτός για τουλάχιστον τρεις μήνες!

ΑΡΣΕΝΑΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 2/3 φετινά παιχνίδια.

*Over 2.5 τα 2/3 φετινά ματς.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-2 επί της Νότιγχαμ Φόρεστ. Το 0-1 ο Αβονίγι στο 2’, το 0-2 έκανε ο Μπολί στο 4’! Η Γιουνάιτεντ μείωσε στο 17’ με τον Έρικσεν, το 2-2 ήρθε στο 52’ έκανε ο Κασεμίρο. Το τελικό 3-2 έκανε ο Μπρούνο Φερνάντες στο 76’ με πέναλτι. Με δέκα παίκτες απ’ το 67’ η Νότιγχαμ Φόρεστ.

Ζορίστηκε πάρα πολύ στο εντός έδρας ματς της περασμένης εβδομάδας κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ, στο φινάλε κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε. Μπήκε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο στο γήπεδο, δέχτηκε γκολ μόλις στο 2’, σε φάση που η άμυνα της ήταν ανεξήγητα ψηλά, τη διέλυσε μ’ ένα απλό σπριντ ο Αβονίγι. Από στατικό το 0-2 δύο λεπτά αργότερα, η Γιουνάιτεντ «αφυπνίστηκε» και μείωσε στο 17’. Πίεσε πολύ στη συνέχεια, στο δεύτερο μέρος ισοφάρισε με ωραία κομπίνα έπειτα από φάουλ, στο 67’ πήρε αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 76’ ολοκλήρωσε την ανατροπή με πέναλτι.

Νίκη που δείχνει χαρακτήρα για τη Γιουνάιτεντ, αλλά παράλληλα δεν κρύβει τα προβλήματα της κάτω απ’ το… χαλάκι, αφού είναι αλήθεια ότι προς το παρόν δεν πείθει. Υπενθυμίζεται ότι έρχεται από εκτός έδρας ήττα 2-0 στο ντέρμπι με την Τότεναμ (εκεί ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο) και εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Γουλβς στην πρεμιέρα, σε ματς που απειλήθηκε πάρα πολύ και μάλλον ήταν τυχερή που κέρδισε.

Διαθέσιμος σήμερα ο νεοαποκτηθείς Χόιλουντ (φορ), αμφίβολος ο Μάουντ, παραμένουν εκτός οι Σο (αμυντικός), Χίτον (κίπερ), Μαλάσια (αρ. μπακ), Ντιαλό (μέσος). Στην αποστολή οι νεοαποκτηθέντες Ρεγιλόν (αριστερός μπακ) και Μπαγιντίρ (τερματοφύλακας), ο πρώτος ίσως παίξει βασικός.