*Διεθνές φιλικό που διεξάγεται στο Υερεβάν.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΡΜΕΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Τουρκία, για τα προκριματικά του Euro 2024. Παρότι προηγήθηκε στο 10ο λεπτό με το αυτογκόλ του Καμπάκ, δέχθηκε αρχικά την ισοφάριση στο 34′ και εν τέλει την ανατροπή στο 84ο λεπτό.

Παρότι προσπάθησε αρκετά, εν τέλει η Αρμενία δεν κατάφερε να πάρει κάτι το θετικό στην πρεμιέρα των προκριματικών. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Ολεξάντρ Πετράκοφ υποδέχθηκε την Τουρκία, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2. Έδειξε αρκετά αγωνιστική κόντρα σε μια πιο ποιοτική αντίπαλο και ευτύχησε να πάρει προβάδισμα από νωρίς, έστω και με αυτογκόλ. Δέχθηκε την ισοφάριση λίγο μετά το μισάωρο και παρότι πιο επιθετική στο δεύτερο ημίχρονο, εν τέλει μάζεψε για δεύτερη φορά τη μπάλα από τα δίχτυα της, στα τελευταία λεπτά.

Κάπως έτσι, έφτασε τα οκτώ σερί παιχνίδια, φιλικά και επίσημα, χωρίς νίκη, μετρώντας μια ισοπαλία και επτά ήττες. Ευκαιρία τώρα για τον Ουκρανό τεχνικό να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όσους παίκτες δεν αγωνίστηκαν στο ματς των προκριματικών. Στα μέσα του Ιούνη τα επόμενα επίσημα παιχνίδια της, κόντρα σε Ουαλία (16/06 εκτός) και Λετονία (19/06). Αμφίβολος ο Τάρον Βοσκανιάν, που αποχώρησε με πρόβλημα κόντρα στην Τουρκία.

Εθνική Αρμενίας Ρόστερ

Τερματοφύλακες: Μπεγκλαριάν (Ουράρτου), Μπούτσνεφ (Πιούνικ), Νερσεσιάν (BKMA Γερεβάνης) – Αμυντικοί: Χοβχανισιάν (Αστάνα), Χαρογιάν (Αστάνα), Βοσκανιάν (Αλασκέρτ), Καλισίρ (Μπρομαποϊκάρνα), Μκρτσιάν (Αραράτ), Μαργκαριάν (Ουράρτου), Τικνιζιάν (Λοκομοτίβ Μόσχας), Χαρουτουνιάν (Κράσνονταρ Β’), Πιλογιάν (Ουράρτου), Γκουμπασαριάν (Νοά) – Μέσοι: Μπαρσεγκιάν (Σλόβαν Μπρατισλάβας), Μπιτσακτσιάν (Πογκόν), Μπαϊραμιάν (Ροστόφ), Μπαμπαγιάν (Ράντερς), Σπέρτσιαν (Κράσνονταρ), Μουραντιάν (Αραράτ), Σαγκογιάν (ΤΣΣΚΑ Σόφιας), Ζελαραγιάν (Κολόμπους), Σερομπιάν (Αραράτ), Νταβιντιάν (Πιούνικ), Ιβού (Ουράρτου) – Επιθετικοί: Ανταμιάν (Κολωνία), Μπριάσκο (Μπόκα Τζούνιορς), Ράνος (Μπάγερν Β’)

Αρμενία Στατιστικά

*Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΥΠΡΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από τη Σκωτία, για τα προκριματικά του Euro 2024. Βρέθηκε πίσω στο 21ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 87′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, μετά και την αποβολή του Ιωάννου στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Χειρότερο ξεκίνημα στα προκριματικά δεν θα μπορούσε να περιμένει η Κύπρος. Το Σάββατο, η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια φιλοξενήθηκε από τη Σκωτία, στην έδρα της οποίας γνώρισε βαριά ήττα με 3-0. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, βρέθηκε πίσω από τα μέσα του ημιχρόνου. Προσπάθησε να πιέσει τους γηπεδούχους, αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα, για να δεχθεί ακόμη δυο τέρματα στα τελευταία λεπτά, για το τελικό αποτέλεσμα.

“Είναι μια καλή ευκαιρία για εμένα αλλά και για την εθνική ομάδα. Ήρθαμε μετά από ένα δύσκολο παιχνίδι. Σίγουρα οι μέρες για να ετοιμαστούμε δεν είναι πολλές. Σίγουρα θα δώσουμε την ευκαιρία και σε άλλους ποδοσφαιριστές και ελπίζω να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι. Θέλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο Γεωργιανός τεχνικός. Σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην Σκωτία.

Στα μέσα Ιουνίου τα δυο επόμενα επίσημα παιχνίδια της Κύπρου, όπου θα αντιμετωπίσει και πάλι για τα προκριματικά, τη Γεωργία (17/06) και τη Νορβηγία (20/06). Δεν υπολογίζονται οι Γρηγόρης Κάστανος, Νικόλας Ιωάννου και Αλεξάντερ Γκόγκιτς, που επέστρεψαν στις ομάδες τους.

Εθνική Κύπρου Ρόστερ

Τερματοφύλακες: Παναγή (Ομόνοια), Δημητρίου (Απόλλων Λεμεσού), A. Σπόλιαριτς (Καρμιώτισσα) – Αμυντικοί: Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης), Κούσουλος (Ομόνοια), Αντωνιάδης (Ανόρθωση), Αντωνίου (Ανόρθωση), Καρώ (ΑΠΟΕΛ), Ν. Παναγιώτου (Ομόνοια), Α. Παναγιώτου (Απόλλων Λεμεσού), Ρομπέρζ (Απόλλων Λεμεσού) – Μέσοι: Αρτυματάς (Ανόρθωση), Κυριάκου (Απόλλων Λεμεσού), Μ. Ιωάννου (Ανόρθωση), Ντ. Σπόλιαριτς (Απόλλων Λεμεσού), Χαραλάμπους (Ομόνοια) – Επιθετικοί: Χριστοφή (Ανόρθωση), Εφραίμ (ΑΠΟΕΛ), Πίττας (Απόλλων Λεμεσού), Λοΐζου (Ομόνοια), Τζιωνής (Κάνσας Σίτι), Κακουλλής (Ομόνοια)