15η αγωνιστική (τέλος 1ου γύρου, ακολουθεί διακοπή ενάμιση μήνα)

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Χιλής

ΑΟΥΝΤΑΞ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Μαγκαγιάνες. Ο Σεπούλβεδα (4’) άνοιξε το σκορ για την Άουνταξ, με πέναλτι του Σόσα (45’) έγινε το 0-2 και στο 57’ ο Πινιέρο μείωσε για τη Μαγκαγιάνες.

Άμεση επιστροφή στις επιτυχίες για τους φορμαρισμένους “ιταλούς”, το Σάββατο στην έδρα της ουραγού πέτυχαν την 4η νίκη στα 5 τελευταία παιχνίδια τους, με μοναδική αποτυχία σε αυτό το σερί το 2-1 στο Σαντιάγο από την περσινή πρωταθλήτρια.

Όπως τόσες και τόσες ομάδες φέτος εκμεταλλεύτηκαν τη νωθρή άμυνα της Μαγκαγιάνες για το γρήγορο προβάδισμα και σε αντεπίθεση στο φινάλε του ημιχρόνου κέρδισαν το πέναλτι του 0-2. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως υπέφεραν για να κρατήσουν το προβάδισμα, η Μαγκαγιάνες πίεσε ασφυκτικά (76% κατοχή), φόρτωσε την περιοχή και ξόδεψε σημαντικές ευκαιρίες μετά τη μείωση σε στατική φάση.

ΑΟΥΝΤΑΞ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Betsson (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΟΥΑΤΣΙΠΑΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Νιουμπλένσε. Ο Μαρτίνες (31’) άνοιξε το σκορ και ο Μόντες (38’) με πέναλτι το διαμόρφωσε.

Με δύο κολλητές νίκες μέσα σε τρεις ημέρες οι “μινέρος” πέρασαν μόνοι πρώτοι στην Primera Division και με παιχνίδι λιγότερο! Μετά το σπουδαίο διπλό επί της Ουν. Κατόλικα (1-2), την Κυριακή αξιοποίησαν την έδρα τους διατηρώντας ανέπαφη εστία για πρώτη φορά μετά από 5 παιχνίδια.

Μοιρασμένο και με γρήγορο ρυθμό το ξεκίνημα του αγώνα απέναντι στη Νιουμπλένσε, οι γηπεδούχοι χτύπησαν μία ακόμη φορά φέτος με γρήγορο transition για το 1-0. Σε αντεπίθεση με μακρινό βολέ κέρδισαν και το πέναλτι εξασφάλισης. Είχε αντίδραση η Νιουμπλένσε, αλλά της έλειψε η αποτελεσματικότητα στις φάσεις που έβγαλε στο κλείσιμο του ημιχρόνου και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.