23η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ροντέ – Ανζέ 4-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΑΝΖΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Μπορντό, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 70′ και ένα λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Ανζέ, μετά και τη νίκη 3-2 επί της Κεβιγί. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αλεξάντρ Ντουζέ φιλοξενήθηκε από τη Μπορντό, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0.

Σε ένα αρκετά ανοιχτό ματς και με ευκαιρίες εκατέρωθεν, δεν κατάφερε να αξιοποιήσει κάποια από αυτές που της παρουσιάστηκαν για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Γλίτωσε χάρη στο δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ στο δεύτερο ημίχρονο και λίγο αργότερα μια αδράνεια στην άμυνα την έβαλε πίσω στο σκορ. Είχε αριθμητικό πλεονέκτημα στα τελευταία λεπτά, ενώ “φωνάζει” για πέναλτι που δεν της δόθηκε.

Παρά την απώλεια αυτή, παραμένει στην κορυφή της κατάταξης, ωστόσο είδε την Οσέρ να την “πιάνει” στους 43 βαθμούς. Αήττητη σε έντεκα ματς μπροστά στο κοινό της (9-2-0), έχοντας επικρατήσει και στα εννέα πιο πρόσφατα εξ αυτών. Στα 9/11 κράτησε και το μηδέν στην άμυνα.

Παραχώρησε με τη μορφή δανεισμού στη Βαλενσιέν τον Βόσνιο αμυντικό Χαλίντ Σαμπάνοβιτς, μέχρι το φινάλε της σεζόν.

Ανζέ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΡΟΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Λαβάλ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 59′ και επτά λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσα με τον Ουντοντζί. Δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Ροντέ, μετά από τέσσερα παιχνίδια στα οποία και είχε από δυο νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντιντιέ Σαντινί υποδέχθηκε τη Λαβάλ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2.

Πέρασε αρκετές δύσκολες στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο κατάφερε να αντέξει μέχρι το φινάλε αυτού. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια βρέθηκε πίσω με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως είχε άμεση αντίδραση και εκμεταλλευόμενη μια αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα, έφερε το ματς στα ίσα. Αν και έδειχνε να αντέχει, εν τέλει λύγισε στο φινάλε, δεχόμενη δεύτερο τέρμα.

Διατηρείται έτσι στα μέσα της κατάταξης, ούσα στην 11η θέση μαζί με την Παρί. Πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στις επτά πιο πρόσφατες εξόδους της (1-2-4). Απέκτησε με τη μορφή δανεισμού από τη Λοριάν, τον 21χρονο δεξιό μπακ Ντεμπό Σιλά, που είναι διεθνής με τη Γουινέα.