*32η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ατλέτικο Μινέιρο-Αμέρικα Μινέιρο 2-2

*7/8 G/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Ο αγώνας γίνεται σε ουδέτερο γήπεδο, στην πόλη Ουμπερλάντια, που είναι βέβαια στην πολιτεία που εδρεύουν οι δύο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Αμέρικα Μινέιρο έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Ιντερνασιονάλ, ισοφαρίζοντας με τον Μάρλον στο 74’ το γκολ που δέχθηκε απο τον Βαλέντσια στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Αμέρικα Μινέιρο δεν μπόρεσε να κερδίσει, αλλά τουλάχιστον δεν έχασε κιόλας, έφερε 1-1 εκτός έδρας στη δύσκολη έδρα της Ιντερνασιονάλ. Ακόμη και έτσι, το εφιαλτικό σενάριο του μαθηματικού υποβιβασμού της με ήττα απόψε, είναι ανοικτό. Για να συμβεί θα πρέπει να χάσει η ίδια και να κερδίσουν οι Σάντος, Μπαϊα, Κρουζέιρο.

Βέβαια το σίγουρο είναι πώς είτε αυτό το Σαββατοκύριακο, είτε μέσα στην εβδομάδα, θα αποχαιρετήσει την κατηγορία, ούσα ουραγός της, με τις λιγότερες νίκες στο πρωτάθλημα.

Εχει συμπληρώσει 10 σερί αγώνες χωρίς νίκη, με έξι ήττες σε αυτό το διάστημα, τέσσερις εκ των οποίων στα πιο πρόσφατα παιχνίδια στο γήπεδό της.

Αμέρικα Μινέιρο Στατιστικά

*Εφτά σερί G/G

*10/15 over 2,5 εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα.

*9/15 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Ατλέτικο Μινέιρο κέρδισε 3-1 εντός έδρας την Φορταλέζα, με τον Παουλίνιο να ανοίγει το σκορ στο 16ο λεπτό, πριν ισοφαριστεί στο 44’ από τον Λουτσέρο. Αλλά πήρε τη νίκη με δύο ακόμη τέρματα από τον Παουλίνιο στο 56’ και από πέναλτι του Χαλκ στο 61’.

Η Ατλέτικο Μινέιρο κέρδισε με 3-1 εντός έδρας την Φορταλέζα, πετυχαίνοντας όγδοη νίκη στους 11 τελευταίους αγώνες που έχει και δύο ήττες. Επίσης ήταν η δεύτερη συνεχόμενη εντός, έπειτα από δύο παιχνίδια στο γήπεδο της στα οποία είχε χάσει.

Γενικώς προβληματίζει με την αγωνιστική της αστάθεια, αφού δείχνει ομάδα ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο, ακόμη και σε ένα παιχνίδι όχι μόνο σε ένα πρωτάθλημα!

Ανέβηκε στην 5η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του επόμενου Κόπα Λιμπερταδόρες, αλλά σε απόσταση βολής, στο -1, από την πρώτη τετράδα που στέλνει απευθείας στους ομίλους του Λιμπερταδόρες.