*Σε προηγούμενους γύρους: ΛΑΣΚ Λιντζ – Άλταχ 4-1

*NG στα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΛΤΑΧ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-1 από την Ιλερτίσεν σε φιλικό.

Άργησε να βρει τα πατήματά της με προπονητή τον Μίροσλαβ Κλόζε που αρέσκεται στο επιθετικό ποδόσφαιρο, χωρίς να έχει την ανάλογη ποιότητα στο ρόστερ του. Υπάρχει στήριξη στο πρόσωπό του από την διοίκηση της Άλταχ, η οποία ολοκλήρωσε το 2022 στη 10η θέση και το -6 από την εξάδα. Πριν την διακοπή επέστρεψε με άδεια χέρια από την έδρα της Αούστρια Λουστενάου (3-0).

Στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο ήρθαν συνολικά επτά ποδοσφαιριστές: Δανεικός απ’ τη Μίλαν αποκτήθηκε ο Λάζετιτς (ΕΠ) κι από την Στουρμ Γκρατς ο Μπάλιτς (ΜΕ). Τίτλοι τέλους έπεσαν για επτά. Η Άλταχ έδωσε επτά δυνατές φιλικές αναμετρήσεις στο διάστημα της διακοπής με απολογισμό 3-1-3.

ΑΛΤΑΧ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΛΑΣΚ ΛΙΝΤΖ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Κλάγκενφουρτ. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Ζούλι στο 50′. Με δέκα αγωνίζονταν οι φιλοξενούμενοι από το 59′ (Βίμερ).

Σκόραρε στο 50′ κι εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε εννέα λεπτά αργότερα. Κάπως έτσι η ΛΑΣΚ Λιντζ προσπέρασε το εμπόδιο της Κλάγκενφουρτ (1-0 εντός) δίνοντας ραντεβού στα ημιτελικά του Κυπέλλου την προηγούμενη βδομάδα. Θέλει να συνεχίσει τη θετική παρουσία της στο πρωτάθλημα, πριν την διακοπή αναδείχθηκε ισόπαλη με την Στουρμ Γκρατς (1-1 εντός).

Στις επτά συνολικά εξόδους της στην εν λόγω διοργάνωση γνώρισε μία ήττα από τη Ραπίντ Βιέννης (1-0), στις υπόλοιπες σημείωσε τρεις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες (12-6 διαφορά γκολ). Η ΛΑΣΚ Λιντζ έχει απολογισμό 15-3-1 στις 19 τελευταίες αναμετρήσεις με την Άλταχ, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.