7η αγωνιστική

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΪΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-0 από τη Μάλμε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 3-0 στο ημίχρονο (15′, 32′, αυτ. 45’+1), δεχόμενη ακόμη δυο τέρματα μετά την ανάπαυλα (57′, 71′).

Από την πρώτη φετινή της ήττα προέρχεται στο πρωτάθλημα η ΑΪΚ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ φιλοξενήθηκε από τη Μάλμε, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 5-0. Πραγματοποίησε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις της στα τελευταία χρόνια και δεν έδειξε ικανή να σταθεί εμπόδιο στην ανωτερότητα της αντιπάλους, με το παιχνίδι ουσιαστικά να “τελειώνει” από το ημίχρονο (3-0).

Κάπως έτσι είδε αήττητο των πέντε πρώτων αγωνιστικών να παίρνει τέλος, στο οποίο και είχε τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες. Αξίζει πάντως να αναφερθεί ότι έχει κάνει το απόλυτο στα τρία εντός της, στα οποία διατήρησε και ανέπαφη την εστία της. Ερωτηματικό η συμμετοχή του αμυντικού Τίχοσεν, που αποχώρησε με πρόβλημα στο τελευταίο.

ΑΪΚ Στατιστικά

*No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Χάκεν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Πρίκα (25′) και Τραούστασον (59′), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 63ο λεπτό.

Αήττητη εδώ και τέσσερις αναμετρήσεις η Νόρκεπινγκ, έχοντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρέας Αλμ φιλοξενήθηκε από τη Χάκεν, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2. Παρατάχθηκες έχοντας περισσότερο το μυαλό της στο ανασταλτικό της κομμάτι και χτυπώντας με αντεπιθέσεις κατάφερε να πάρει σαφές προβάδισμα στο σκορ. Αν και δέχθηκε άμεσα τη μείωση του σκορ, άντεξε στην πίεση και απέφυγε τα χειρότερα.

Δεύτερη διαδοχική νίκη, μετά και το εντός 4-2 επί της Έλφσμποργκ, φτάνοντας συνολικά τους επτά βαθμούς στις έξι πρώτες στροφές του πρωταθλήματος. Ηττήθηκε μια φορά στις τρεις εξόδους της (1-1-1). Αμφίβολος δίνεται ο αμυντικός Άντον Έρικσον, που αποχώρησε με πρόβλημα στο τελευταίο.