ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ

Συνέχεια στο αήττητο σερί της στο φετινό πρωτάθλημα έδωσε την προηγούμενη αγωνιστική η Βέντσπιλς. Η ομάδα του Πολ Άσγουορθ φιλοξενήθηκε από την Ρίγα, κόντρα στην οποία κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης, με το τέρμα του Κάρλσονς. Ωστόσο, μισή ώρα αργότερα δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης, με το 1-1 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα ανάμεσα στις δυο ομάδες. Έτσι μετά από οκτώ παιχνίδια, μετράει πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες, ούσα και στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με 18 βαθμούς. Τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες ο εντός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα. Με 16 τέρματα στο ενεργητικό της, διαθέτει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ρίγα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΛΙΕΠΑΓΙΑ

Από ένα αήττητο σερί προέρχεται ωστόσο και η Λιεπάγια, η οποία μετράει τρεις διαδοχικές νίκες, μετά και την ήττα της από τη Ρίγας Σκόλα (1-0). Προερχόμενη από τις νίκες κόντρα σε Ρίγα (3-0) και Ντόγκαβπιλς (0-3), η ομάδα του Βίκτορς Ντόμπρεκοβς κατάφερε να φύγει με το ”διπλό” από την έδρα της Σπάρτακς. Οι δυο ομάδες αναμετρήθηκαν στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 0-1, χάρη στο τέρμα που σημείωσε στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γκρέμπις. Με τη νίκη της αυτή, η Λιεπάγια έφτασε τους 16 βαθμούς σε οκτώ παιχνίδια, ισοβαθμώντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με την Σπάρτακς. Στους δυο βαθμούς η διαφορά της από την πρωτοπόρο και σημερινή της ανατίπαλο, Βέντσπιλς. Τέσσερις νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα ο εκτός έδρας απολογισμός στο πρωτάθλημα, διατηρώντας παράλληλα το μηδέν στην άμυνα της και στα τέσσερα νικηφορά παιχνίδια.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Σπάρτακς για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα εφτά τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.