* Goal/Goal τα 10/12 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Μπρεστ.

Αήττητη (1-3-0) πήγε στη διακοπή των εθνικών ομάδων η ομάδα του Ζενεσιό, αλλά οι δύο τελευταίες εμφανίσεις δεν ικανοποίησαν και δείχνει ότι χρειάζεται χρόνο για να δέσει.

Δεν κατάφερε να δημιουργήσει ιδιαίτερα (0.29 xGoals) στην έδρα της Μπρεστ και μάλλον άξιζε να σπάσει το σερί (5-3-0) που τρέχει από την άνοιξη.

Μία εβδομάδα νωρίτερα πέταξε δύο βαθμούς εντός έδρας απέναντι στη νεοφερμένη Χάβρη, από την οποία ισοφαρίστηκε από 2-0 σε 2-2 παίζοντας με παίκτη παραπάνω στο τελευταίο ημίωρο.

Στο 5-1-0 το τρέχον εντός έδρας σερί, στο οποίο πέτυχε 20 γκολ!

Τραυματίστηκε με την εθνική ο βασικός φορ Καλιμουεντό και θα χάσει τα επόμενα παιχνίδια, ενώ ο ποιοτικός Τεριέ (μέσος) λείπει εδώ και καιρό.

Την Πέμπτη κάνει πρεμιέρα στο Conference League υποδεχόμενη τη Μακάμπι Χάιφα.

ΡΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Σκόραρε 2+ γκολ και στα 6 τελευταία εντός έδρας

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μονπελιέ. Ο Γιαζιτσί πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 2ο λεπτό.

Θετικό το πρόσημο της πρώτης 6αδας αγώνων για την ομάδα του Φονσέκα, αλλά η συνολική εικόνα δεν ήταν πειστική, ούτε στη Ligue 1, ούτε στα προκριματικά του Conference League.

Υπέφερε για να πάρει την πρόκριση στην 3η τη τάξει διοργάνωση της UEFA, χρειάστηκε γκολ του αρχισκόρερ Ντέιβιντ στην παράταση της Κροατίας για να αποκλείσει την περιορισμένων δυνατοτήτων Ριέκα.

Στο πρωτάθλημα αντέδρασε πριν τη διακοπή στη βαριά ήττα από τη Λοριάν (4-1), με δυνατό μπάσιμο στο ματς απέναντι στη Μονπελιέ. Είχε τις στιγμές να ντουμπλάρει το προβάδισμά της πριν το ημίχρονο, έβγαλε κούραση στα τελευταία λεπτά, αλλά γλίτωσε μία άδικη ισοφάριση.

Προβληματικό το εκτός έδρας ρεκόρ σε συνέχεια της περσινής σεζόν, έφτασε τα 7 εγχώρια παιχνίδια δίχως νίκη (0-4-3).

Δίχως τους τραυματίες Τζαλό (στόπερ) , Μπενταλέμπ (μέσος), Ουνάς (εξτρέμ) και τον τιμωρημένο Αλεκσάντρο (στόπερ) ταξίδεψε στη Βρετάνη.

Την Πέμπτη υποδέχεται την Ολίμπια Λουμπλιάνα για την πρεμιέρα των ομίλων του Conference League.