5η Αγωνιστική

ΒΕΝΤΣΙΣΕΛ

Αν και θα μπορούσε να ελπίζει σε κάτι περισσότερο κόντρα στην Άαλμποργκ, η Βέντσισελ ηττήθηκε στην έδρα της με 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική. Μοιρασμένο παιχνίδι από τις δυο ομάδες, οι γηπεδούχοι ωστόσο έδειξαν ξανά πως αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο σκοράρισμα, κόντρα στην Άαλμποργκ που ήταν αποτελεσματικότερη, φτάνοντας έτσι στη νίκη. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για το συγκρότημα του Άσκου, καθώς προηγήθηκε αυτή από τη Νόρτζελαντ. Έχει ρίξει αισθητά την απόδοση του, καθώς ξεκίνησε τις υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα με δυο σερί νίκες, προβληματίζει ωστόσο στα τελευταία παιχνίδια με την εικόνα που παρουσιάζει. Στο αγωνιστικό κομμάτι ο τεχνικός Άσκου δεν υπολογίζει στον βασικό μπακ Κρίστενσεν που αποβλήθηκε στο παιχνίδι κόντρα στην Άαλμποργκ, ενώ τεστ ετοιμότητας αναμένεται να περάσει ο αμυντικός Χιορτ.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 0-1 από την Άαλμποργκ γνώρισε η Βέντσισελ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

Το Βέντσισελ – Βέιλε παίζει στον Stoiximan

ΒΕΪΛΕ

Κατώτερη των περιστάσεων ξανά η Βέιλε, γνώρισε εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Μίντιλαντ την προηγούμενη αγωνιστική. Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο 17′ με τον Σόουζα. Έριξε στη συνέχεια αισθητά την απόδοση της, η Μίντιλαντ ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι. Τρίτη σερί αναμέτρηση μακριά από τις επιτυχίες το συγκρότημα του Σορμάνι, προηγήθηκαν οι ισοπαλίες με Μπρόντμπι (1-1) και Άαρχους (1-1), ενώ μετρά μια νίκη στην πρεμιέρα επί της Χόμπρο (3-1). Αντιμετωπίζει πρόβλημα στα μετόπισθεν, ενώ το G/G έχει επιβεβαιωθεί και στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Συνεχίζει την αποθεραπεία του ο μέσος Μάντσεν, που έμεινε ξανά εκτός αποστολής.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 1-3 από τη Μίντιλαντ γνώρισε η Βέιλε την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: g/g τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της (δες το στον Stoiximan).