17η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Αστάνα – Τομπόλ Κοστανάι 1-0

ΤΟΜΠΟΛ ΚΟΣΤΑΝΑΪ

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί που τρέχει εκτός έδρας (πέντε διαδοχικές νίκες) έδωσε την Κυριακή η Τομπόλ Κοστανάι, περνώντας με το «διπλό» (1-3) από την έδρα της Ακζαΐνκ Ουράλσκ. Δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και περισσότερο κινδύνεψε παρά απείλησε την αντίπαλη εστία. Στην επανάληψη προηγήθηκε στο 56’ (0-1), διπλασίασε τα τέρματά της στο 63’ (0-2), έβαλε τέλος στο παιχνίδι στο 88’ (0-3), για να δεχθεί τη μείωση στις καθυστερήσεις (1-3 στο 93’). Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Τομπόλ, μετά την ήττα από την Ακτόμπε (2-3), έφθασε τις έξι νίκες στις τελευταίες οκτώ αγωνιστικές (6-2-0), παραμένοντας στην τρίτη θέση με 31 πόντους, στο -7 απ’ την Καϊράτ Αλμάτι, ενώ βρίσκεται στο +9 απ’ την τέταρτη Ορνταμπάσι. Εντός έδρας μετράει απολογισμό δύο νίκες, μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Δεύτερη αγωνιστική τιμωρημένος ο Μιροσνιτσένκο (Αμυντικός, 15, 1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 3-1 επί της Ακζαΐνκ Ουράλσκ.

Στατιστικό: N/G τα οκτώ απ’ τα δέκα τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Τομπόλ Κοστανάι – Αστάνα παίζει στην Betshop

ΑΣΤΑΝΑ

Από την άλλη πλευρά, η Αστάνα σ’ ένα θεαματικό παιχνίδι ζορίστηκε, αλλά τελικά επικράτησε με το εντυπωσιακό 5-3 της Ορνταμπάσι εντός έδρας. Έμεινε πίσω με πέναλτι στο 9’ (0-1), αντέδρασε άμεσα και όχι μόνο έκανε την ανατροπή (34’, 36’), πήγε μάλιστα και με αέρα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια (45’+1’). Στην επανάληψη χαλάρωσε αισθητά, δέχθηκε τη μείωση (54’) και την ισοφάριση (82’), για να «αφυπνιστεί» στις καθυστερήσεις και με δύο γκολ να αποφύγει τις δυσάρεστες εκπλήξεις (91’, 95’). Πέμπτη σερί νίκη για την Αστάνα και συνολικά όγδοη στις εννιά πρόσφατες αγωνιστικές (8-0-1). Βρίσκεται πάντα στην κορυφή της λίγκας με 46 πόντους, διατήρησε το +8 από την δεύτερη Καϊράτ Αλμάτι, από την οποία έχει δύο παιχνίδια παραπάνω. Διαθέτει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας με 41 γκολ και την καλύτερη άμυνα με 12 γκολ παθητικό. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ επτά νίκες και δύο ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-3 επί της Ορνταμπάσι.

Στατιστικό: Over 2.5 τα έξι απ’ τα επτά πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.