*Στον πρώτο γύρο: Σιντ Τρούιντεν – Σαρλερουά 2-2

ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ

Γκολ από «χρυσάφι» βρήκε η Σαρλερουά την περασμένη εβδομάδα στο εκτός έδρας ντέρμπι εξάδας με την Γκενκ. Είδε τον αντίπαλο να προηγείται στο 84’, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Μαρίνος έφερε την κατάσταση στα ίσια και χάρισε στην ομάδα του έναν πόντο που μπορεί να αποδειχτεί καταλυτικός στην προσπάθεια που κάνει για να είναι στα πλέι οφ τίτλου. Στην 6η θέση με 44 πόντους οι «ζέβρες», όσους έχει και η Μαλίν, στο +2 απ’ την Γκενκ, γίνεται αντιληπτό ότι πλέον η κατάσταση είναι στα πόδια τους. Καλούνται να αντιμετωπίσουν εντός έδρας τις αδιάφορες Σιντ Τρούιντεν και Κορτράικ, ενώ κλείνει το πρωτάθλημα εκτός έδρας κόντρα στην επίσης αδιάφορη Λόκερεν, σ’ ένα πρόγραμμα που μπορεί να χαρακτηριστεί ιδανικό. Στο μεταξύ, τη Δευτέρα βγήκε η απόφαση για την αναμέτρηση που είχε διακοπεί λόγω επεισοδίων κόντρα στη Σταντάρ Λιέγης (4/12), με τα αρμόδια όργανα να μη δίνουν βαθμούς σε καμία εκ των δύο ομάδων! Επιστρέφει ο Τενμόν (Μέσος, 20,1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 για τη Σαρλερουά κόντρα στην Γκενκ.

Στατιστικό: Από έξι σερί εντός έδρας 2-3 Goal προέρχεται η Σαρλερουά στο πρωτάθλημα (παίξτο στην Goalbet).

Το Σαρλερουά – Σιντ Τρούιντεν παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΣΙΝΤ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ

Σημάδια αποσύνθεσης βγάζει η Σιντ Τρούιντεν το τελευταίο χρονικό διάστημα, κάτι λογικό καθώς ουσιαστικά έχει εξασφαλίσει την παραμονή. Πήγε να παίξει κόντρα στη Ζούλτε Βάρεγκεμ την περασμένη εβδομάδα, ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο ημίχρονο, κατέρρευσε ολοκληρωτικά στο δεύτερο 45λεπτο. Τέταρτη ήττα στις τελευταίες εφτά αγωνιστικές για τους φιλοξενούμενους, που μετρούν ρεκόρ 2-1-4 σ’ αυτό το σερί, βρίσκονται πάντα στο +8 απ’ την ουραγό Μουσκρόν με μόλις τρεις αγωνιστικές να απομένουν. Ουσιαστικά έχει εξασφαλίσει την παραμονή η Σιντ Τρούιντεν, κάτι που θα συμβεί ακόμη και αν χάσει σήμερα και παράλληλα η Μουσκρόν δεν κερδίσει τη Γάνδη στο εκτός έδρας ματς της Κυριακής, σενάριο που είναι και το πιθανότερο. Επιστρέφουν οι Μέχελε (Αμυντικός, 5,1) και Σβερς (Επιθετικός, 8,0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-1 για τη Σιντ Τρούιντεν κόντρα στη Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Στατιστικό: Από 8/9 Over 2,5 προέρχεται η Σιντ Τρούιντεν ανεξαρτήτως έδρας.