*Στον πρώτο γύρο: Φίτεσε – Γκρόνινγκεν 2-1

ΓΚΡΟΝΙΝΓΚΕΝ

Με εμφατικό τρόπο μπήκε στο 2017 η Γκρόνινγκεν, που πραγματοποίησε την κορυφαία φετινή της εμφάνιση στο εκτός έδρας ματς με τη Χέρακλες την περασμένη εβδομάδα. Ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, σκόραρε τρεις φορές μέχρι το 39’ εκμεταλλευόμενη την παντελή έλλειψη συνεννόησης στην αντίπαλη άμυνα, έβαλε τις βάσεις για ένα πολύ εύκολο «τρίποντο». Ήταν η τρίτη νίκη των τελευταίων πέντε αγωνιστικών για τους γηπεδούχους, που δείχνουν ικανοί να διεκδικήσουν μια θέση στα πλέι οφ της Ευρώπης Απ’ τον Νοέμβριο και έπειτα η Γκρόνινγκεν βρήκε ρυθμό, κέρδισε στις 4/6 τελευταίες αγωνιστικές και ανέβηκε στους 23 πόντους και το -3 απ’ την 7η Φίτεσε, την οποία υποδέχεται σήμερα σ’ ένα κρίσιμο παιχνίδι. Στο 5-2-2 το ρεκόρ των γηπεδούχων στις τελευταίες εφτά αγωνιστικές, είναι αήττητοι στα τελευταία τέσσερα εντός έδρας παιχνίδια (3-1-0). Επιστρέφει ο Χάτεμπερ (Αμυντικός, 17,1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 1-4 για την Γκρόνινγκεν επί της Χέρακλες.

Στατιστικό: 6/9 εντός έδρας 2-3 Goal μετράει η Γκρόνινγκεν στο πρωτάθλημα (παίξτο στην Goalbet).

Το Γκρόνινγκεν – Φίτεσε παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΦΙΤΕΣΕ

Με το «δεξί» μπήκε στο νέο έτος η Φίτεσε, που πήρε νίκη κομβικής σημασίας την περασμένη εβδομάδα εντός έδρας κόντρα στην Τβέντε. Ήταν αποφασιστική απ’ το πρώτο λεπτό, σκόραρε στο 13’ και στο 39’ έβαλε τις βάσεις για το «τρίποντο» με το 2-0. Το 3-0 του Ράσιτσα στο 47’ «κλείδωσε» την επιτυχία για την ομάδα του Άρνεμ, που πανηγύρισε τρεις νίκες στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές και μπήκε στην πρώτη επτάδα της βαθμολογίας. Γενικά πάντως, παρουσιάζει πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της, συνηθίζει να εναλλάσσει αποτελέσματα, χαρακτηριστικό είναι ότι μετράει ρεκόρ 7-5-6 και ότι μόλις μία φορά κατάφερε να κάνει «ζευγάρι» νικών. Απ’ τις καλές ομάδες εκτός έδρας η Φίτεσε, μετράει ρεκόρ 3-3-3, πήρε μόλις μια νίκη στις εφτά τελευταίες εξόδους (1-3-3). Ξανά εκτός ο ανέτοιμος νεοαποκτηθείς Μπούτνερ (πρώην Άντερλεχτ και Ντιναμό Μόσχας).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-1 για τη Φίτεσε κόντρα στην Τβέντε.

Στατιστικό: 13/18 G/G μετράει η Φίτεσε στο φετινό πρωτάθλημα.