*Στον πρώτο γύρο: Χανιά – Λαμία 0-3

ΛΑΜΙΑ

Παντελώς «απούσα» η Λαμία στο ντέρμπι της Τετάρτης με τα Τρίκαλα, υπέστη μια δίκαιη ήττα, που αλλάζει τα δεδομένα της ανόδου. Δεν πλησίασε καν την αντίπαλη περιοχή για δεύτερη σερί αγωνιστική μετά το εκτός έδρας 0-0 με την Ελευσίνα, βρέθηκε να χάνει απ’ το δεύτερο λεπτό, το πιο δίκαιο θα ήταν ένα υψηλότερο σκορ για τα Τρίκαλα. Στους τρεις πόντους πλέον η απόσταση απ’ τον Άρη, κάτι που σημαίνει ότι το άγχος είναι με τη μεριά της Λαμίας, την οποία είναι φανερό ότι διακατέχει ανασφάλεια. Η ομάδα της Φθιώτιδας εξέδωσε ανακοίνωση κατά της διαιτησίας, ενώ ανακοίνωση εξέδωσε και η ΕΠΣ Φθιώτιδας, η οποία μάλιστα απειλεί με φόντο τις εκλογές της ΕΠΟ! «Είμαστε όλοι στεναχωρημένοι, αλλά πιστεύουμε στις δυνατότητες της ομάδας. Η τύχη είναι στα χέρια μας και όπως έχουμε κάνει, είμαστε σε θέση να κάνουμε ένα σερί θετικών αποτελεσμάτων και στο τέλος να πανηγυρίσουμε όλοι μαζί την άνοδο», είπε ο Κόλτσης. Επιστρέφουν οι Φερφελής (Επιθετικός, 5,0) και Πεταυράκης (Αμυντικός, 10,0), αρκετά τα προβλήματα στην αποστολή, αυτή απαρτίζουν οι Πίτκας, Βορύλλας, Βαλιός, Κοτσώνης, Παπαργυρίου, Πεταυράκης, Σπυρόπουλος, Μπλάζιτς, Όμο, Αυγενικού, Μπουλούλης, Βάντερσον, Βασιλόγιαννης, Καραγιάννης, Τσούκαλος, Ρότσα, Ματσούκας, Φερφελής, Χριστοφιλέας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 για τη Λαμία κόντρα στα Τρίκαλα.

Στατιστικό: 10/10 εντός έδρας νίκες μετράει η Λαμία με επιμέρους σκορ 22-2 (δες το στην Betshop).

Στοιχημάτισε τώρα στο Λαμία – Χανιά

ΧΑΝΙΑ

Θα ήθελαν έστω την ισοπαλία τα Χανιά στο Κρητικό ντέρμπι με τον ΟΦΗ την Τετάρτη, αλλά δεν τα κατάφεραν. Είχαν μια σπουδαία ευκαιρία στο πρώτο μέρος, όπου θα μπορούσαν να προηγηθούν, τελικά έμειναν πίσω στο σκορ από ένα ανόητο πέναλτι στο φινάλε του ημιχρόνου. Ακίνδυνα τα Χανιά στο δεύτερο μέρος, επέστρεψαν στις ήττες και έμειναν στους 27 πόντους και το +9 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού. «Προσπαθήσαμε αλλά δεν τα καταφέραμε. Δεχθήκαμε και ένα κρύο γκολ στο τέλος. Οι παίκτες μου είναι ήρωες και τους αξίζουν πολλά μπράβο με τις αντιξοότητες που υπάρχουν. Έχουμε δύσκολο πρόγραμμα μπροστά μας. Κρατάμε την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και θέλουμε να πάμε όσο πιο ψηλά μπορούμε», είπε ο Νίκος Παντέλης. Η αποστολή: Αθανασίου, Γεωργίου, Δρίζης, Ζέρης, Τσουκάνης, Μηλιώτης, Βασιλείου, Δαμιανάκης, Αφράτης, Ηρακλής, Φουρλάνος, Λάσκαρης, Αποστολόπουλος, Βανκεβάι, Σταματής, Μέρο, Κοζάκης, Γεωργακόπουλος.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 για τα Χανιά κόντρα στον ΟΦΗ.

Στατιστικό: Από 4/5 2-3 Goal προέρχονται τα Χανιά ανεξαρτήτως έδρας.