*Στον πρώτο γύρο: Λουκέρνη – Ζυρίχη 1-4

*GG & over 2,5 στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ελβετίας

ΖΥΡΙΧΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-1) της Γιουνγκ Μπόις. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Οκίτα (6′) και Κάτιτς (28′), προτού μειώσει ο Ελία στο 32′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κρασνίκι στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την προηγούμενη βδομάδα η Ζυρίχη δεν αγωνίστηκε στην έδρα της Βίντερτουρ, με τη μεταξύ τους αναμέτρηση να αναβάλλεται λόγω χιονιά και να επαναπρογραμματίζεται για την Τετάρτη (13/12). Στις 25 Νοεμβρίου υποδέχτηκε και επικράτησε της Γιουνγκ Μπόις με 3-1. Απειλήθηκε ουσιαστικά μόλις μία φορά από τους φιλοξενούμενους, στη φάση του γκολ του Ελία.

Προέρχεται από δύο σερί νίκες με διαφορά γκολ 6-1, εντός έδρας γνώρισε μόλις μία ήττα από τη Σερβέτ (2-0) στις 4 Νοεμβρίου (πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες). Την προηγούμενη σεζόν επικράτησε εντός έδρας της Λουκέρνης με 2-1 στις 19 Απριλίου. Ο προπονητής Χένρικσεν έχει λευκό απουσιολόγιο ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

ΖΥΡΙΧΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΛΟΥΚΕΡΝΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από τη Λουγκάνο. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Μαχμούντ στο 50′.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στη ροή της αναμέτρησης λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Στη συνέχεια δημιούργησε τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει τουλάχιστον, στις δύο από τις οποίες είχε απάντηση ο τερματοφύλακας Σαΐπι που αναδείχθηκε MVP.

Δεν άξιζε το εν λόγω αποτέλεσμα στην έδρα της Λουγκάνο η Λουκέρνη, επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα και μετρά πέντε σερί εκτός έδρας ήττες σε Σούπερ Λιγκ και Κύπελλο Ελβετίας. Μοιρασμένη η πρόσφατη παράδοση της Λουκέρνης στην έδρα της Ζυρίχης: Σε έξι αναμετρήσεις σημείωσε τρεις νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες. Αμφίβολη η συμμετοχή του Σιμάνι, τιμωρημένος ο Φρίντεκ.