*1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.

*Τον όμιλο συμπληρώνουν οι Γκρέμιο και Δε Στρόνγκεστ.

*Είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν.

ΟΥΑΤΣΙΠΑΤΟ (ΧΙΛΗ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας λευκή ισοπαλία (0-0) με αντίπαλο την Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν αμφότερες, καμία δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Καλή εμφάνιση, αλλά με ισόπαλο αποτέλεσμα για την Ουατσιπάτο. Είχε τον έλεγχο του ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και απείλησε την αντίπαλη εστία, όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Αμυντικά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, διατηρώντας σχετικά εύκολα ανέπαφη την εστία της.

Παρόμοια εμφάνιση, αλλά με θετικότερο αποτέλεσμα θέλει να πραγματοποιήσει στο σημερινό παιχνίδι, εκκινώντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση. Ανεβασμένη αυτή την περίοδο, παρέμεινε αήττητη στα τελευταία τρία παιχνίδια της, όμως μόλις σε ένα δεν δέχθηκε γκολ. Σε γενικές γραμμές είναι επιρρεπής στα μετόπισθεν από την αρχή της σεζόν, κάτι το οποίο της έχει δυσκολέψει σημαντικά την προσπάθεια για νικηφόρα αποτελέσματα, έχοντας στερηθεί ήδη αρκετούς βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Ουατσιπάτο Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Ντεφένσα Χουστίθια με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σκόραρε ο Μπογκάριν στο 25’.

Θετικά στοιχεία άφησε παρά την ήττα της η Εστουδιάντες. Μέτριο πρώτο μέρος, είχε μεν τον πρώτο λόγο στις ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καμία ώστε να βρει δίχτυα. Από την άλλη οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν αποτελεσματικότεροι, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη αύξησε την πίεσή της, όμως δεν μπόρεσε και πάλι να σκοράρει.

Αντίδραση θέλει να βγάλει ύστερα από τις διαδοχικές ήττες του τελευταίου διαστήματος. Παρά το γεγονός ότι είναι μαχητική και συνηθίζει να βρίσκει δίχτυα τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας, δεν της είναι αρκετό ώστε να αποσπάσει θετικά αποτελέσματα αυτή την περίοδο. Παραμένει χωρίς νίκη εδώ και τέσσερα παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και σήμερα θέλει να δείξει μια εντελώς διαφορετική εικόνα, επιστρέφοντας στις νίκες σε μια ιδιαίτερα σημαντική αναμέτρηση.