*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Χάκα – Χόνκα 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Φινλανδίας

ΧΟΝΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Λάχτι, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Γιάνσεν στο 36′, οκτώ λεπτά αργότερα ο Κλέσιο διπλασίασε τα τέρματα της, με τον Γιάνσεν και πάλι να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 81′.

Από ένα αήττητο σερί πέντε αγώνων προέρχεται στο πρωτάθλημα η Χόνκα, μετά και την ήττα της πρεμιέρας από την Ελσίνκι (2-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βέσα Βασάρα υποδέχθηκε τη Λάχτι, την οποία και συνέτριψε με 3-0. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με την ίδια να είναι με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και να έχει την επιθετική πρωτοβουλία, τη στιγμή που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους φιλοξενούμενους. Επέστρεψε έτσι στις επιτυχίες, μετά και τις δυο ισοπαλίες με Χάκα (1-1 εκτός) και Βάασα (0-0 εκτός), φτάνοντας τους εννέα συνολικά βαθμούς. Ανοιχτό το ενδεχόμενο να κάνει ντεμπούτο σήμερα ο 36χρονος Ρομάν Ερεμένκο. Μοναδικός απόντας ο τραυματίας Βουτιλάινεν.

Χόνκα Στατιστικά

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-2 επί της Κότκα, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο πρώτο λεπτό με τον Λεσκάνο και παρότι δέχθηκε την ανατροπή πριν το ημίχρονο (20′, 39′), στην πορεία βρήκε ακόμη τρεις φορές δίχτυα με τους Πούρμε (49′), Φρίμπεργκ (60′) και Λάινε (πεν. 75′).

Από την πρώτη φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα προέρχεται η Χάκα, η οποία μετρούσε από δυο ισοπαλίες και ήττες μέχρι τότε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τέεμου Ταΐνιο υποδέχθηκε την Κότκα, την οποία και συνέτριψε με 4-2. Ευτύχησε να προηγηθεί με το “καλημέρα”, αλλά είδε την αντίπαλο της να κάνει την ανατροπή πριν την ανάπαυλα. Δεν το παράτησε σε καμία περίπτωση όμως και έχοντας τον έλεγχο και την πρωτοβουλία στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκε ακόμη τρεις φορές δίχτυα, για να πάρει το τρίποντο. Κάπως έτσι, έφτασε και τους πέντε βαθμούς σε ισάριθμα παιχνίδια. Μοναδικό ερωτηματικό η συμμετοχή του Γκμπε, που έρχεται από τραυματισμό.