* 23η Αγωνιστική

* No Goal τα 8/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Στον πρώτο γύρο (12/09): Ρίζεσπορ – Χατάισπορ 0-2

ΧΑΤΑΪΣΠΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ντροπιαστική η εικόνα της την Πέμπτη στην έδρα της Αλάνιασπορ, συνετρίβη με 6-0 και έχασε όποιο μομέντουμ είχε χτίσει από την ανατροπή επί της Γαλατασαράι την Κυριακή.

Καταιγιστική η Αλάνιασπορ από το ξεκίνημα, κάθε επίθεσή της “μύριζε” γκολ. Ξεκίνησε με δοκάρι, είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία και πριν το 2-0, έκανε πραγματικό πάρτι στο δεύτερο μέρος, με τον Ακμπάμπα μεγάλο πρωταγωνιστή με χατ-τρικ. Στα χαμένα η άμυνα της Χατάισπορ, το σκορ θα μπορούσε να έχει πάει πιο ψηλά, η Αλάνια είχε και δεύτερο δοκάρι στην επανάληψη. Ακίνδυνοι και επιθετικά οι φιλοξενούμενοι, μία καλή φάση είχαν όσο το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον.

Σε δεύτερο σερί εκτός έδρας παιχνίδι μπαίνει πολύ χαλαρή στο παιχνίδι, το πλήρωσε και στην έδρα της Κασίμπασα (3-1). Εντός έδρας ωστόσο προέρχεται από δύο νίκες, εντυπωσιακή η επιστροφή της από το 1-2 σε 4-2 επί της Γαλατά, έπαιξε πανέξυπνα στο χώρο στο δεύτερο ημίχρονο.

Σταθερές οι απουσίες των διεθνών στο Κόπα Άφρικα, Τραορέ, Ελ Κααμπί και Μοχαμεντί.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (6-0) από την Αντάλιασπορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο με Ακμπάμπα (17’) και Εντουάρντο (31’), ο πρώτος ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του για το 4-0 στο 74’ και ο Αϊντίν διαμόρφωσε το τελικό σκορ με δύο ακόμη γκολ στη συνέχεια.

ΧΑΤΑΪΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στη Stoiximan)

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΡΙΖΕΣΠΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Σε δύο δόσεις διεξήχθη το μεσοβδόμαδο εντός έδρας παιχνίδι της με την Αντάλιασπορ, η έντονη χιονόπτωση το διέκοψε στο 23ο λεπτό την Τετάρτη και ολοκληρώθηκε την Πέμπτη με την Ρίζεσπορ να επιστρέφει στις νίκες με 2-1.

Από μία μεγάλη ευκαιρία είχαν μέσα στο χιόνι οι δύο ομάδες, την επόμενη μέρα σε καθαρό γήπεδο η Ρίζεσπορ απείλησε πρώτη με τον Πογιάνπαλο, αλλά ένα τραγικό λάθος του τερματοφύλακά της χάρισε το 0-1 στην Αντάλια. Με το μομέντουμ του προβαδισματος η Αντάλια απείλησε ξανά, αλλά η Ρίζεσπορ ισοφάρισε πριν το ημίχρονο με πέναλτι. Από στατική φάση ήρθε και η ανατροπή των γηπεδούχων, ο Γκιονούλ με κεφαλιά από φάουλ γύρισε το ματς νωρίς στο δεύτερο μέρος. Πίεσε στο φινάλε η Αντάλια, έχασε δυνατές ευκαιρίες να φέρει το ματς στα ίσια.

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα από τον Πόντο μετά από τέσσερα παιχνίδια (0-2-2), παραμένει σταθερά εντός επικίνδυνης ζώνης, αφού είναι εφιάλτης τα εκτός έδρας παιχνίδια της. Σε 10 ταξίδια έχει ρεκόρ 0-1-9 και συντελεστή τερμάτων 5-26!

Πήρε δύο παίκτες από τη Μαλάτιασπορ, τον στόπερ Καγιά και τον φορ Κανατσιζκούς, ο οποίος προπονήθηκε με την ομάδα και θα είναι διαθέσιμος σήμερα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Αντάλιασπορ. Ο Ράιτ άνοιξε το σκορ για την Αντάλιασπορ στο 32ο λεπτό, ο Πογιάνπαλο με πέναλτι ισοφάρισε στο 43’ και στο 58’ ο Γκιονούλ γύρισε το ματς για τους γηπεδούχους. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Βουράλ της Αντάλιασπορ.