* 38η αγωνιστική (τελευταία)

* Η Χατάισπορ θέλει μόνο νίκη για να ελπίζει σε παραμονή. Συνάμα χρειάζεται να μην κερδίσει η Ανκαραγκιουτσού, της οποίας υπερτερεί σε ισοβαθμία. Παρομοίως και της Κόνιασπορ.

* Αδιάφορη βαθμολογικά η Ρίζεσπορ.

* No Goal τα 10/11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (06/01): Ρίζεσπορ – Χατάισπορ 2-0

* Η Χατάισπορ δίνει τα εντός έδρας στη Μερσίν.

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΧΑΤΑΪΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Μπεσίκτας. Με Μασάνγκα (26’) και Ντέλε-Μπασιρού (55’) προηγήθηκε δις η Χατάισπορ, αλλά η Μπεσίκτας είχε απαντήσεις με Φερνάντες (50’) και πέναλτι του Αμπουμπακάρ (90+7’).

Το προηγούμενο Σάββατο έφτασε πολύ κοντά σε μία υπέρβαση που θα την έκανε φαβορί για παραμονή στην κατηγορία, επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική της βελτίωση στα χέρια του κόουτς Πουλάτ, παραμένοντας αήττητη (1-2-0) με αυτόν στον πάγκο.

Στην Κωνσταντινούπολη έκανε κυρίως παιχνίδι αναμονής (30% κατοχή), αλλά ήταν αρκετά επικίνδυνη και πήρε δύο προβαδίσματα με κεφαλιά σε κόρνερ και κάθετη επίθεση στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Η πρώτη ισοφάριση της Μπεσίκτας ήρθε με εντυπωσιακή εκτέλεση από τα 20 μέτρα και με πέναλτι “φανέλας” στις καθυστερήσεις, σε ένα από τα πολλά φορτώματα της περιοχής.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφουν από τιμωρίες οι Γκουλάμ (αρ. μπακ), Σινίκ (εξτρέμ), αντιθέτως συμπλήρωσαν κάρτες και θ’ απουσιάσουν οι Φερνάντες (εξτρέμ), Πέδρο (μέσος). Ερωτηματικό ο Ρίβας (εξτρέμ) που δεν ταξίδεψε στην Πόλη, παραμένει εκτός ο Μακσίμοβιτς (στόπερ).

ΧΑΤΑΪΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 6/9 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΡΙΖΕΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Κασίμπασα.

Λύγισε στην τελική ευθεία η ομάδα της Ριζούντας και χάθηκαν τα ευρωπαϊκά της όνειρα, το προηγούμενο Σάββατο απέτυχε να σκοράρει μπρος στο κοινό της μετά από δυόμιση μήνες, συμπληρώνοντας 5 ματς δίχως νίκη (0-2-3).

Είχε την επιθετική πρωτοβουλία (60% κατοχή) απέναντι στην Κασίμπασα κι απείλησε δις στο πρώτο 20λεπτο. Πολύ πιο επικίνδυνοι οι φιλοξενούμενοι (1.81 xGoals) στο δεύτερο ημίχρονο, ξόδεψαν 5 μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν προβάδισμα, απείλησαν και σε στατικές φάσεις και σε μεταβάσεις. Είχε και η Ρίζεσπορ τις δυνατές της στιγμές μετά την ανάπαυλα, με γεμάτο δοκάρι του Ολαβογίν κι αποτυχημένο τετ α τετ αντεπίθεσης στο φινάλε.

“Δεν κάναμε κακή σεζόν, αλλά θα μπορούσαμε να πάμε καλύτερα. 6 εβδομάδες πριν το τέλος του πρωταθλήματος ήμασταν σε θέση συμμετοχής στην Ευρώπη.” σχολίασε στον απολογισμό της σεζόν ο κόουτς Παλούτ, του οποίου δικαιολογημένα επεκτάθηκε το συμβόλαιο.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφουν από τιμωρίες οι Αλικούλοφ (στόπερ), Μίντσεφ (φορ), αντιθέτως συμπλήρωσαν κάρτες και δεν ταξιδεύουν οι εξτρέμ Ζεκίρ, Σάουερ και Ακιντόλα! Επιπλέον, παραμένουν τραυματίες οι Ακκάν (κίπερ), Τοπτσιού (στόπερ), Κεσέρ (εξτρέμ).