*14η αγωνιστική

*NG στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Οι αναμετρήσεις ανάμεσα σε Χάνσα Ρόστοκ και Άουε ήταν ιδιαίτερα δημοφιλείς την περίοδο της Ανατολικής Γερμανίας, μέχρι την πτώση του τείχους διασταύρωσαν ξίφη συνολικά 60 φορές. Έκτοτε συναντήθηκαν δύο φορές στην 3. Λίγκα (2015/16) κι άλλες έξι στην 2. Μπουντεσλίγκα (πιο πρόσφατη την σεζόν 2011/12).

ΧΑΝΣΑ ΡΟΣΤΟΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αν εξαιρέσουμε την βαριά ήττα που γνώρισε από την Σαν Πάουλι στο Αμβούργο (4-0), η Χάνσα Ρόστοκ έχει ανεβάσει ρυθμούς εδώ και 1,5 μήνα. Με απολογισμό 3-1-1 έχει αναρριχηθεί στην 11η θέση με 17 βαθμούς, έξι περισσότερους από όσους έχει η σημερινή αντίπαλός της. Πριν την διακοπή για τις Εθνικές έστρεψε όλα τα βλέμματα πάνω της πετώντας στο καναβάτσο την Ρέγκενσμπουργκ (3-2 εκτός).

Ισορροπημένη από πλευράς κατοχής και ευκαιριών ήταν η μεταξύ τους αναμέτρηση, το συστατικό που έκανε την διαφορά ήταν η αποτελεσματικότητα των φιλοξενούμενων που είχαν σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακα Κόλκε (τέσσερις αποκρούσεις). Η Χάνσα Ρόστοκ αγνοεί τη νίκη στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις με αντίπαλο την Άουε (0-1-4), μη καταφέρνοντας να “ματώσει” τα αντίπαλα δίχτυα!

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 3-1 της Βόλφσμπουργκ σε φιλική αναμέτρηση.

ΧΑΝΣΑ ΡΟΣΤΟΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Betshop)

*GG στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

ΑΟΥΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επτά βαθμούς συγκέντρωσε η Άουε στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές παραμένοντας, ωστόσο, στις θέσεις που οδηγούν απευθείας στη χαμηλότερη κατηγορία της Γερμανίας. Πριν από δύο βδομάδες κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Χαϊντενχαϊμ επικρατώντας με 2-0 στο “Erzgebirgsstadion”.

Απόλυτα μοιρασμένη από πλευράς κατοχής και ευκαιριών ήταν η αναμέτρηση των δύο ομάδων, την διαφορά έκανε ο Γιόνιτς με τα δύο γκολ που πέτυχε λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (34′, 45′). Οι “βυσσινί” πανηγύρισαν τη νίκη στις δύο τελευταίες επισκέψεις τους στην έδρα της Χάνσα Ρόστοκ (3-0 τα γκολ).

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 3-1 από τη Ρέγκενσμπουργκ σε φιλική αναμέτρηση.