*12η αγωνιστική

*Νότιος όμιλος.

*Δύο φορές έχουν αναμετρηθεί μεταξύ τους, αμφότερες για την περσινή σεζόν. Και τα δύο παιχνίδια εκείνα, είχαν λήξει με νικητή τον γηπεδούχο.

ΧΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Δεν κατάφεραν να βρουν τα πατήματά τους στο εκτός έδρας ντέρμπι της περασμένης αγωνιστικής απέναντι στον ΟΦ Ιεράπετρας, με αποτέλεσμα να ηττηθούν με 2-0. Παρότι οι οιωνοί ήταν με την μεριά των φιλοξενούμενων, αυτό δεν αποτυπώθηκε στο χορτάρι. Με το ξεκίνημα της επανάληψης δέχτηκε το πρώτο γκολ (46′), ενώ στο 67′ υπέπεσε σε ανόητο πέναλτι, το οποίο η γηπεδούχος ομάδα μετέτρεψε σε γκολ.

Βγάζει μεγάλο θέμα εκτός έδρας η ομάδα των Χανίων, ενδεικτικό ότι αγνοεί την νίκη στις τέσσερις τελευταίες εξόδους της, έχοντας κερδίσει μόνο την αδύναμη Επισκοπή την δεύτερη αγωνιστική. Δεν δικαιώνει μέχρι στιγμής τις προσδοκίες που είχαν δημιουργηθεί γύρω από το όνομά της η ομάδα των Λαμπράκη – Μαναρώλη, που παραμένει αρκετά χαμηλά στην βαθμολογία και σε απόσταση από την κορυφή. Λογικά θα έχει μία ήσυχη σεζόν χωρίς μεγάλες συγκινήσεις. Δεν υπολογίζονται για σήμερα οι τραυματίες Μπανγκουρά και Κοκκίνης, ξανά διαθέσιμος ο Κόλα.

Χανιά Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια τους έληξαν με 2-3 γκολ

*8/9 τελευταία παιχνίδια τους έληξαν με N/G

ΚΗΦΙΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Δεν σταματάει πουθενά, κέρδισε την Παναχαϊκή με 3-0 εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Άνοιξε το σκορ στο 24′ με τον Τετέι, στην πρώτη της καλή στιγμή, ενώ την γλίτωσε σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο, τόσο πριν όσο και μετά το γκολ. Το ίδιο συνέβη και στην επανάληψη, η Παναχαϊκή απώλεσε ορισμένες καλές στιγμές, αλλά η Κηφισιά ήταν πιο εύστοχη. Αρχικά, στο 68′ και πάλι με τον Τετέι έκανε το 2-0, ενώ οκτώ λεπτά σε τετ α τετ, ο Κουιρουκίδης διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα άστρα είναι στραμμένα γύρω από την ομάδα των βορείων προαστιών την φετινή σεζόν, αφού νικάει είτε παίζει καλά είτε όχι. Η ξέφρενη πορεία της συνεχίζεται, έχει κάνει ήδη το 8/8 και στην παρούσα φάση δεν δείχνει να έχει αντίπαλο στον νότιο όμιλο. Σε ακόμη ένα ματς δεν ταλαιπωρείται από ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα, μέσα και όλες οι μεταγραφές της.