*7η αγωνιστική

*Σε φιλικό (10/3): Χαούγκεσουντ – Χαμ Καμ 1-1

*6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια στο πρωτάθλημα, έληξαν με Over 2,5

*Mόλις μία νίκη έχει η Χαμ Καμ στα επτά τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Χαούγεκσουντ (1-1-5).

ΧΑΜ ΚΑΜ

Προηγούμενο ματς: Αποκλείστηκε στα πέναλτι από την Βαλερένγκα για τους «16» του κυπέλλου. Είχε μείνει πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά στο πρώτο μέρος (5′, 23′), αλλά κατάφερε να επιστρέψει και να στείλει το ματς στην παράταση (53′, 90+4′). Δεν άλλαξε κάτι στο έξτρα ημίωρο και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι, εκεί όπου αποδείχθηκε ελαφρώς πιο άστοχη.

Κατέβαλλε μεγάλη προσπάθεια και έδειξε πως ήθελε να βρεθεί στα προημιτελικά, αλλά δεν τα κατάφερε στις λεπτομέρειες και έμεινε εκτός από την Βαλερένγκα, πληρώνοντας ουσιαστικά το κακό της ξεκίνημα στον αγώνα. Στο πρωτάθλημα, άξιζε την νίκη στο ματς με την Κρίστιανσουντ, αλλά για πολλοστή φορά εμφάνισε ζητήματα αποτελεσματικότητας και δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Με το βάρος να πέφτει πλέον αποκλειστικά στο πρωτάθλημα, καλείται να κάνει επιτέλους σεφτέ στις νίκες μετά από επτά αγώνες δίχως τρίποντο (0-3-4). Παραμένουν τραυματίες οι Ρόντολεν Όψαλ και Νίλσεν.

Χαμ Καμ Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

ΧΑΟΥΓΚΕΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 0-1 από την KFUM Όσλο εντός έδρας, την προηγούμενη αγωνιστική. Το γκολ που έκρινε το ματς σημείωσε ο Νούνιεζ στο 44′.

Προσπάθησε να πάρει την νίκη απέναντι στην KFUΜ, ωστόσο έδειξε να μην έχει τις απαιτούμενες λύσεις στο αμυντικό παιχνίδι των φιλοξενούμενων και έτσι γνώρισε ακόμη μια ήττα φέτος. Σε δύσκολη θέση οι «Γλάροι», οι οποίοι έχασαν για τρίτο σερί παιχνίδι στο πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να μείνουν αρκετά πίσω στην βαθμολογία από νωρίς.

Θέλει να επιστρέψει στις νίκες και τα θετικά αποτελέσματα απόψε, με την παράδοση να είναι ελαφρώς ευνοϊκή για το σύνολο του Θόρβλαντσον. Τραυματίες παραμένουν οι Βίχνε και Λίσετ, νοκ άουτ τέθηκε ο Νιγιουκούρι.