8η αγωνιστική

*Under 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-2 από την Κάλμαρ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 16ο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τον Βίκτορ Γκράνατ (24′, 35′), στην πορεία δέχθηκε ακόμη τέσσερα τέρματα (61′, 62′, 73′, 88′).

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Χάλμσταντ, μετά και τις δυο νίκες που προηγήθηκαν κόντρα σε Χάμαρμπι (2-1 εντός) και Βάρναμο (1-3 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάγκνους Χάγκλουντ φιλοξενήθηκε από την Κάλμαρ, στην έδρα της οποίας γνώρισε βαριά ήττα με 5-2. Αν και βρέθηκε πίσω από νωρίς, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας κάνει προσωρινά την ανατροπή. Προσπάθησε να κάνει διαχείριση στο δεύτερο ημίχρονο, δεν το κατάφερε όμως και παραδόθηκε στην αντίπαλο της, δεχόμενη ακόμη τέσσερα τέρματα.

Αυτή ήταν και η τρίτη φετινή της ήττα στα επτά πρώτα παιχνίδια της σεζόν, στα οποία είχε παράλληλα και δυο νίκες. Με δώδεκα βαθμούς, είναι σε ισοβαθμία με τη Γκάις και στο -6 από την κορυφή. Επικράτησε στα 2/3 εντός της, έχοντας και μια ήττα 0-2 από τη Μπρομαποϊκάρνα. Συμπλήρωσε κάρτες ο κεντρικός αμυντικός Βαλεντίν και θα εκτίσει τιμωρία.

Χάλμσταντ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΙΑΛΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μπρομαποϊκάρνα, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Νουανκουό στο 19′, δέχθηκε την ισοφάριση στο 88ο λεπτό.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Μιάλμπι, μετά και τη νίκη 3-2 επί της Κάλμαρ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντερς Τόρστενσον υποδέχθηκε τη Μπρομαποϊκάρνα, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Αποτέλεσμα δίκαιο σε ένα αρκετά ισορροπημένο ματς από άποψη ευκαιριών, με την ίδια να προηγείται από νωρίς, αλλά να δέχεται εν τέλει την ψυχρολουσία στο φινάλε.

Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους έντεκα συνολικά και είναι στο -1 από τη σημερινή της αντίπαλο, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι σκόραρε και στα επτά πρώτα παιχνίδια της σεζόν. Ηττήθηκε όμως στις δυο από τις τρεις εξόδους της, στις οποίες είχε και ένα διπλό (0-1 τη Χάκεν). Γνώριμα τα όποια αγωνιστικά προβλήματα αντιμετωπίζει.