ΧΑΛΙΦΑΞ - ΝΤΟΡΚΙΝΓΚ ΓΟΥΟΝΤΕΡΕΡΣ Προγνωστικά

*Αγώνας εξ αναβολής

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους στην ιστορία τους

ΧΑΛΙΦΑΞ

Προηγούμενο ματς: Η Χάλιφαξ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Τσέστερφιλντ, χάρη σε ένα τέρμα του Χάρπερ στο 81ο λεπτό, χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα από την αντίπαλο της σε κάποια στιγμή της αναμέτρησης, σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις γενικώς.

Η Χάλιφαξ επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Τσέστερφιλντ, αλλά αρκετά πιο εύκολα απ’ ότι αναμενόταν, δεδομένου του αντιπάλου και της φόρμας του! Και τώρα τελευταία εκμεταλλεύεται απίστευτα την έδρα της, με πέντε συνεχόμενες νίκες σε αυτό, έχοντας γενικώς μόνο μία ήττα στους πέντε τελευταίους αγώνες της.

Είναι πάντα σε ανοδική πορεία, φτάνοντας στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ξεφεύγοντας πλέον στο +10 από την ζώνη του υποβιβασμού και ενώ διατηρείται στο -5 από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Οι περισσότεροι παίκτες έχουν αποθεραπευτεί, αλλά παραμένει εκτός ο τραυματίας μέσος Κιν, άρρωστος είναι ο επιθετικός Αλι που δύσκολα θα παίξει απόψε, ενώ αμφίβολη είναι και η συμμετοχή του επιθετικού Οσάγουε που συνεχίζει να ταλαιπωρείται από κάποιες ενοχλήσεις.

Χάλιφαξ Στατιστικά

*Εχει πέντε συνεχόμενα under 2,5

*Εχει 16/23 under 2,5 στη σεζόν, 7/10 εντός έδρας

*Εχει 15/23 N/G στη σεζόν, 9/10 εντός έδρας

ΝΤΟΡΚΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Η Ντόρκινγκ έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Μέιντενχεντ, αν και προηγήθηκε μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Σίγκερ. Και είχε ευκαιρίες να πετύχει και δεύτερο τέρμα, αλλά δέχθηκε έντονη πίεση, γλίτωσε δύο φορές από το δοκάρι της, αλλά ενδιάμεσα είχε ισοφαριστεί από τον Κλερίμα στο 60ο λεπτό του αγώνα.

Η Ντόρκινγκ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Μέιντενχεντ, συμπληρώνοντας δύο σερί αγώνες χωρίς να έχει ηττηθεί. Αλλά μακριά από την έδρα της δεν κερδίζει εδώ και έξι παιχνίδια, με τρεις ήττες σε αυτό το διάστημα, έχοντας γενικώς δύο μόνο νίκες μακριά από το γήπεδό της.

Διατηρείται στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, αλλά έπεσε στην 16η θέση του, στο -2 από την σημερινή της αντίπαλο, απέχοντας αρκετά, στο -7  συγκεκριμένα, από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, ενώ παραμένει στο +8 από την ζώνη του υποβιβασμού. Και εξακολουθεί να έχει τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Τσιντλ (ΑΜ), Μέκι (ΜΕ), Μπριγκς (ΜΕ), Μπόουερμαν (ΕΠ), Ελ Αμπντ (), χτύπησε και ο μέσος Τζος Τέιλορ που επέστρεψε, ενώ αμφίβολη είναι η συμμετοχή του επιθετικού Οταγουεϊ που έχει κάποιες ενοχλήσεις.