*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Μπλάκπουλ-Χαλ 1-3.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΧΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Σάντερλαντ με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι αν και με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Έμπλετον στο 59’, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Στιούαρτ στο 74’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Τουφάν στο 82’.

Το βαθμό της ισοπαλία κατάφερε να σώσει στο τέλος η Χαλ. Είχε με τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει με αξιώσεις την αντίπαλη εστία, ώσπου οι φιλοξενούμενοι έστω και με παίκτη λιγότερο, κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα πίεσε έντονα και βρήκε τρόπο να ισοφαρίσει στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Μια πιο αποτελεσματική εμφάνιση θα χρειαστεί προκειμένου να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπλάκπουλ. Μέτρια μέχρι στιγμής η εικόνα της, δεν έχει δείξει το καλό πρόσωπο από τις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, όταν και σκόραρε με απίστευτη ευκολία στις αναμετρήσεις της, ενώ παράλληλα αμυντικά έχει πολλά προβλήματα, τα οποία και πληρώνει συνεχώς. Δεν είναι στην καλύτερη δυνατή της κατάσταση και έχει αρκετή πίεση πάνω της, αφού βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία και σήμερα ουσιαστικά δίνει μάχη για να μην βρεθεί εντός της ζώνης του υποβιβασμού. Μπορεί παρ’ όλα αυτά να εκμεταλλευτεί τις πολλές απουσίες που έχει η αντίπαλός της, καθώς και το πλεονέκτημα έδρας, αν και μετράει μόλις μία νίκη στα τελευταία έξι παιχνίδια που έδωσε μπροστά στο κοινό της.

Χαλ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΛΑΚΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Κάρντιφ με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Ετέτε στο 36’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μαντάιν στο 67’.

Πολύ θετικό αποτέλεσμα για τη Μπλάκπουλ παρά τη μέτρια εμφάνισή της. Σαν να μην μπήκε ποτέ στο γήπεδο ήταν η εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους και να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη ήταν πιο δημιουργική και κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα σε μία από τις ευκαιρίες της, παίρνοντας το βαθμό της ισοπαλίας.

Ματς ζωής και θανάτου σήμερα για κείνη, καθώς έχει μεγάλη ευκαιρία να βγει από τη ζώνη του υποβιβασμού, ρίχνοντας την αντίπαλό της στην επικίνδυνη ζώνη. Δεν είναι σε καλή κατάσταση παρ’ όλα αυτά, είναι μάλιστα πολύ μακριά από τις καλές της εμφανίσεις και σε αυτό είναι φανερό πως έχουν παίξει το ρόλο τους και οι πολλές απουσίες που αναμένεται να έχει και σήμερα. Παρ’ όλα αυτά δεν έχει ηττηθεί μέχρι στιγμής σε αυτές τις πρώτες αγωνιστικές μετά τη διακοπή, δείχνοντας πως είναι ιδιαίτερα σκληροτράχηλη ακόμα και στις εξόδους της.